fallback

Евтиният петрол не спря шистовия бум в САЩ

През октомври 2015 г. САЩ добиват 9,35 милиона барела дневно, което е повече от същия месец предходната година (9,13 милиона)

12:21 | 26.01.16 г. 44

Мнозина експерти очакваха че петролният добив в САЩ рязко ще се понижи заедно със срива в цената на петрола. Всъщност обаче реалността дори не се доближи поражение за американската продукция. През октомври 2015 г. САЩ добиват 9,35 милиона барела дневно, което е повече от същия месец предходната година (9,13 милиона), посочва CNN Money.

„Добивът на петрол в САЩ е много издръжлив, особено шистовата продукция“, казва Биленис Виянуева Триана, старши анализатор в Rystad Energy. Все още няма официални данни за края на 2015 г., но според Администрацията за енергийна информация добивът през декември намалява до 9,24 милиона барела дневно. A това трудно може да се нарече колапс. 

70-процентовият срив в цената на петрола беше причинен от свръхпредлагане, до голяма степен генерирано от рязък ръст в добива в САЩ. Той нарасна от 4,6 милиона барела дневно през октомври 2005 г. до връх от 9,69 милиона барела миналата година по данни на Администрацията за енергийна информация.

Мнозина не смятат, че петролният пазар ще се ребалансира, докато добивът от САЩ и други страни, където има високи разходи не се забави значително. Със сигурност Саудитска Арабия няма скоро да се намеси в опит да стабилизира пазара, тъй като се опасява, че това би застрашило пазарния дял на ОПЕК, посочва CNN.

Издържливостта на добива в САЩ се дължи на редица фактори. Първо, разходите за сондажите намаляват заради технологичните иновации в шистовия сектор и заради пониженията в цените от страна на фирмите, които предоставят оборудването.

Второ, американските шистови компании са станали значително по-ефективни при сондажите от своите най-добри кладенци. 

Има го и т.нар. феномен на щрауса. Така Том Клоза, директор на звеното за енергийни анализи в Oil Price Information Service, нарича производители, които продължават с агресивния добив и на практика заравят глава в пясъка, вместо да признаят, че цените ще останат ниски дълго време.

Съществува и финансов натиск добивът да продължава. За много компании, взели кредити и инвестирали много пари в петролни кладенци, засега все още има смисъл да се добива. Клоза сравнява ситуацията със затруднен ресторант с много дългове, чийто бизнес се забавя.

Това обаче не може да продължи вечно. В един момент цените на петрола ще станат толкова ниски, че компаниите няма да имат друг избор освен да прекратят дейност. От началото на 2015 г. десетки американски компании са подали документи за защита от кредиторите и още много вероятно ще направят същото.

Инвестиционната банка Goldman Sachs посочва, че сегашните цени създават истинска фундаментална промяна. Финансовият стрес в крайна сметка ще принуди затруднените независими компании да спрат да добиват, защото просто вече няма да имат пари.

Администрацията за енергийна информация прогнозира, че добивът в САЩ ще се свие, но до средно ниво от 8,7 милиона барела дневно през 2016 г. и 8,5 милиона барела дневно през 2017 г.

Том Клоза не очаква пониженията да продължат повече от това, защото шистовият добив може много бързо да се върне към старите високи нива, щом цената се стабилизира. 

Повече по темата вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:27 | 13.09.22 г.
fallback