fallback

Русия и Саудитска Арабия с "полусъгласие" за замразяване на добива на петрол

Венецуела и Катар също ще участват в схемата, която ще влезе в сила само ако и останалите производителки се присъединят към решението

12:35 | 16.02.16 г. 103
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия, Саудитска Арабия, Катар и Венецуела са се договорили за замразяване на добива на петрол на нивото от 11 януари, съобщи Bloomberg, позовавайки се на саудитския министър на петрола Али ал Наими. Информацията е потвърдена и от министерството на енергетиката на Русия, съобщи бизнес порталът РБК.

Последният път, когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) координирано понижи добива на нефт, беше преди 15 години, посочва онлайн изданието.

Руското министерство на енергетиката уточнява, че страните, участващи в срещата, са готови да замразят добива в случай, че и другите държави се съгласят.  Министеството на икономиката на Катар обяви, че ще следи за изпълнение на постигнатото споразумение. Представители на страната посочват още, че за дългосрочни мерки ще се мисли в близките месеци.

Според Саудитска Арабия замразяването на добива на януарското ниво е „адекватно“.

Qatar and Venezuela agree to join Saudi Arabia and Russia in freezing oil output https://t.co/huni7HDQFi pic.twitter.com/ORkWe0IDPl

— Bloomberg Business (@business) February 16, 2016

По данни на Международната агенция по енергетиката (МАЕ) през януари Саудитска Арабия е произвела 10,2 милиона барела дневно, а Русия – 10,9 милиона барела дневно.

Непосредствено след новината цената на американския лек суров петрол WTI скочи до 31,13 долара за барел, но след това се върна надолу и към 12:30 часа българско време е 28,98 долара за барел.

Русия, за разлика от Венецуела, Катар и Саудитска Арабия, не е член на ОПЕК. Заради високите си резерви от природен газ и петрол Русия, заедно със Саудитска Арабия и Венецуела, е сред най-важните производители на петрол. 

За последните 12 месеца цените на петрола се понижиха двойно. Бързият срив на цените засяга различно богатите на суровини държави. Най-сериозно засегнати са онези икономики, които през последните години пропуснаха да се освободят от едностранната ориентация към суровините. В някои страни приходите в бюджета се финансират в голямата си част от приходите от износа на петрол. Ако тези приходи внезапно се сринат, планирането на целия бюджет е застрашено.   

Средният добив на страните от ОПЕК през януари възлиза на 32,23 млн. барела на ден (ръст със 131 000 барела на ден спрямо декември), показа месечният доклад на организацията. При това средният добив на Саудитска Арабия през януари е 10,091 млн. барела на ден, на Катар – 655 000 барела на ден, на Нигерия – 1,896 млн. барела на ден, а на Венецуела – 2,324 млн. барела на ден. Според Международната енергийна агенция средният добив в Русия през януари възлиза на 10,9 млн. барела. 

Споразумението коментира Мартин Владимирот от Центъра за изследване на демокрацията в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:56 | 11.09.22 г.
fallback