Русия, Саудитска Арабия, Катар и Венецуела са се договорили за замразяване на добива на петрол на нивото от 11 януари, съобщи Bloomberg, позовавайки се на саудитския министър на петрола Али ал Наими. Информацията е потвърдена и от министерството на енергетиката на Русия, съобщи бизнес порталът РБК.
Последният път, когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) координирано понижи добива на нефт, беше преди 15 години, посочва онлайн изданието.
Руското министерство на енергетиката уточнява, че страните, участващи в срещата, са готови да замразят добива в случай, че и другите държави се съгласят.
Министеството на икономиката на Катар обяви, че ще следи за изпълнение на постигнатото споразумение. Представители на страната посочват още, че за дългосрочни мерки ще се мисли в близките месеци.
Според Саудитска Арабия замразяването на добива на януарското ниво е „адекватно“.
Qatar and Venezuela agree to join Saudi Arabia and Russia in freezing oil output https://t.co/huni7HDQFi pic.twitter.com/ORkWe0IDPl
— Bloomberg Business (@business) February 16, 2016
По данни на Международната агенция по енергетиката (МАЕ) през януари Саудитска Арабия е произвела 10,2 милиона барела дневно, а Русия – 10,9 милиона барела дневно.
Непосредствено след новината цената на американския лек суров петрол WTI скочи до 31,13 долара за барел, но след това се върна надолу и към 12:30 часа българско време е 28,98 долара за барел.
Русия, за разлика от Венецуела, Катар и Саудитска Арабия, не е член на ОПЕК. Заради високите си резерви от природен газ и петрол Русия, заедно със Саудитска Арабия и Венецуела, е сред най-важните производители на петрол.
За последните 12 месеца цените на петрола се понижиха двойно. Бързият срив на цените засяга различно богатите на суровини държави. Най-сериозно засегнати са онези икономики, които през последните години пропуснаха да се освободят от едностранната ориентация към суровините. В някои страни приходите в бюджета се финансират в голямата си част от приходите от износа на петрол. Ако тези приходи внезапно се сринат, планирането на целия бюджет е застрашено.
Средният добив на страните от ОПЕК през януари възлиза на 32,23 млн. барела на ден (ръст със 131 000 барела на ден спрямо декември), показа месечният доклад на организацията. При това средният добив на Саудитска Арабия през януари е 10,091 млн. барела на ден, на Катар – 655 000 барела на ден, на Нигерия – 1,896 млн. барела на ден, а на Венецуела – 2,324 млн. барела на ден. Според Международната енергийна агенция средният добив в Русия през януари възлиза на 10,9 млн. барела.
Споразумението коментира Мартин Владимирот от Центъра за изследване на демокрацията в ефира на Bloomberg TV Bulgaria


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 10 години A как са германските, австрийските и скандинавските хора? Или демократичните бастиони Гърция и българия, или прясно бомбократизираните Либия, Ирак, Афганистан? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ся, без да влизам в темата искам да Ви осведомя, че обикновените хора във форумите в Русия започват да задават исконно руските въпроси -"Что делатъ?" и "Кто виноват?". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ооо тъпo кoпеле ти да не си изпусна нервите ? и като спомена за кyрви, как е ***, пита ли за мен? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ей глей в новата статия погледни пак кой ше ни продава Иранския петрол .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години че кой иска твоите пари бе, скъсан ? и кво общо има социализма тука ?ти и другите мурзилажи тук не сте доволни от нещо дето е доказано работещо и си искате старото време ... ама без да знаете за кво ви е отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години еее по добре е от старата система, дето бачкаш и идва един с *** и ти взима всичко, еее жена ти, и ако е в добро настроение и теб....пък и никой не ти е налага сегашната (за разлика от миналата), друг колега по надолу ти каза че имаш избор да живееш в планината и да събираш горски плодове ... подчертавам на имаш избор!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години аз не бих е занимавас с доказания и другото типче което даже не ти чете писанията ... :):) с предубедени и неуки хора трудно се спори и още по трудно обяснява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години еми ше видиме след имплозията кво ше дойде и как ше са разпределени картите ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Затова писах имплозия на монетарна система! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако Путин се съгласи и се продаде на американците пфффф, утре Блумбърга ше пусне 100 статии и ше го напраа принца на Уелс и от диктатор нема и помен да има ..... нема маитап отговор Сигнализирай за неуместен коментар