fallback

Петролните сили се насочват към историческа сделка, за която обаче е нужен Тръмп

Много въпроси остават нерешени, като основният от тях е по какъв начин ще бъдат разпределени очакваните съкращения между държавите производители

15:29 | 07.04.20 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Най-големите производители на петрол в света продължават съвместните разговори за безпрецедентна историческа сделка за смекчаване на пагубното въздействие на кризата, причинена от разпространението на коронавируса. Предизвикателството пред тях е да се договорят стойности, с които всеки да бъде съгласен, пише Bloomberg. 

Министрите и дипломатите ще прекарат следващите два дни в разговори за това кой е готов да намали производството на петрол и с колко. Фокусът е насочен към най-важното трио: Саудитска Арабия, Русия и САЩ.

Ефективната сделка ще изисква участието и на трите страни. Русия и Саудитска Арабия са готови да ограничат значително производството си, посочват източници. В същото време САЩ биха предпочели постепенно намаляване на добива, което да дойде в момент, когато цените са ниски, а петролните хранилища вече са запълнени.

След бурни няколко дни, в които прогнозата на Тръмп за историческо намаляване на продукцията беше последвана от размяна на обвинения между Москва и Рияд, се появиха признаци, че дипломатите постигат някакъв напредък. Американският министър на енергетиката Дан Бройлет проведе "продуктивна дискусия" по телефона със саудитския си колега принц Абдулазиз бин Салман.

„Те вече свиват (производството) и режат много сериозно“, заяви американският президент Доналд Тръмп относно американските производители на петрол на брифинг във Вашингтон късно в понеделник (6 април). Той подчерта, че за момента от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) не са предложили на САЩ да обмислят ограничаване на американското производство на петорл, отбелязвайки, че добивът при американските компании вече е намалял. "Мисля, че това се случва автоматично, но досега никой не ми е задавал такъв въпрос, така че ще видим както ще се случи", подчерта Тръмп.

Съпротивата на Тръмп

Разговорите все още са изправени пред значителни пречки. Срещата на производители от ОПЕК+, която вече беше отложена веднъж, е насрочена за четвъртък. Русия и Саудитска Арабия искат САЩ да се присъединят, но Тръмп засега не проявява готовност да сключи сделка с картела.

„Никой не ме е питал, така че ако го направят, ще взема решение“, заяви Тръмп. „Ще ви уведомя в четвъртък вечерта“, добави той.

ОПЕК и нейните съюзници ще разговарят във видеоконференция в 17 ч. българско време на 9 април. От картела подчертаха, че сделка няма да бъде постигната, ако САЩ не се включат в преговорите за свиване на добива.

Дискусията ще бъде последвана в петък от разговори между енергийните министри на страните от Г-20, които ще проведат видеоконференция, на която ще обсъдят сделката. Планирано е разговорът им да продължи около 2 часа, според дипломат, който ще участва в срещата.

Г-20 може да бъде по-приемлив форум за САЩ и други големи производители на петрол извън ОПЕК+, като Канада и Бразилия. Бройлет каза, че се съгласява с принц Абдулазиз, че в тази група трябва да се водят разговори "в близко бъдеще."

Цените на суровия петрол се понижиха с около 50% през тази година, тъй като икономическите ефекти от пандемията изтриха около една трета от глобалното търсене. Сривът на цените е толкова драматичен, че заплашва стабилността на зависимите от петрола държави, съществуването на американските шистови производители и представлява допълнително предизвикателство за централните банки по света. Представителите на индустрията казват, че ако не бъде постигната сделка за намаляване на доставките, пазарът просто ще принуди производителите да намалят продукцията, тъй като се изчерпва пространството за съхранение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:05 | 14.09.22 г.
fallback