Цените на петрола се понижават с повече от 1%, след като данни от индустрията показаха неочакван ръст на запасите на суров петрол в САЩ, а президентът Доналд Тръмп разтърси пазарите, заплашвайки да не подпише дългоочаквания законопроект за облекчение за COVID-19 в САЩ, предаде CNBC.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,98% до 49,59 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол (WTI) понижават цената си с 1% до 46,55 долара за барел. *
Цената и на двата договора падна с близо 2% във вторник, когато записа втора поредна сесия на червена територия.
Освен тревогите за здравната ситуацията в САЩ, петролният пазар продължава да се тревожи за бъдещото възстановяване на търсенето, тъй като нов, силно заразен щам на новия коронавирус, удари Великобритания, което накара голяма част от света да затвори границите си за страната.
„Сега сме в празничния период, когато хората излизат навън и това предизвиква търсенето на гориво. Но в момента по-голямата част от полетите са отменени до и от Обединеното кралство, така че това ще повлияе на търсенето на петрол като цяло “, каза Равиндра Рао от Kotak Securities.
„По-рано се очакваше, че заплахата от вируса намалява, а търсенето бавно и леко се повишава. Но този нов щам на коронавирус, който ще създаде повече ограничения, влияе директно върху настроенията на пазара“, обясни анализаторът.
Американският петролен институт (API) съобщи във вторник, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 2,7 милиона барела през седмицата до 18 декември, в сравнение с очакванията на анализаторите за спад от 3,2 милиона барела.
Цената на петрола получи удар и от заплахата на Доналд Тръмп да не подпише законопроекта за нов фискален стимул в размер на 892 млрд. долара, ако Конгресът не увеличи сумата, която одобри в понеделник.
Случаите на COVID-19 продължават да нарастват в Съединените щати с повече от един милион нови случая само за шест дни. Американските граждани бяха предупредени да не пътуват за Коледа, което допълнително намалява търсенето на гориво.
* Информацията е актуална към 09:30 часа българско време


От дуумскролинг до номофобия: Как дигиталният свят променя поведението ни
Предстои ли тежка зима за Европа: Газовите хранилища са опасно празни
228 души дариха кръв във Варна за седмица, нужни са дарители с А- и АВ-
Най-високите температури през септември у нас ще бъдат между 31 и 36 градуса
Варна е най-посещаваният от туристите град в България, Париж е лидер в Европа
Български стартъп помага на хотелите да създават лоялна база от клиенти
Войната срещу измамите на Ванс хаби ресурси за дребните, за сметка на големите
Завръщането в бъдещето на физическите преживявания изглежда реално
Разумният подход относно канабиса е декриминализирането, а не легализирането
Роботакситата са следващият дистопичен злодей
Mercedes трябва да връща пари на клиент заради батерия на EV
Хибридите убиха не само дизела, но и още един бизнес за милиарди
Как да подготвим автомобила си за есенните дъждове
Механик посочи най-надеждните марки в света
Електромобилите и SUV-тата разрушават пътищата? Експерти не са съгласни
Вандали надраскаха още един от новите влакове
"Берое" би шута на Владимир Манчев
Защо Украйна подрежда близо 6000 празни маси за падналите си защитници?
Есента идва: Ето как да подготвим автомобила си
Утре Андрей Гюров обявява дали ще се кандидатира за президент