Цените на петрола отново поемат нагоре в сряда, стимулирани от надеждите за възстановяване на търсенето с напредъка в програмата за ваксинация в САЩ. Но несигурността около предстоящата среща на страните от ОПЕК+ и това какви обеми от продукция ще бъдат възстановени на пазара ограничиха ръстовете, съобщава Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,6% до 63,09 долара за барел, възстановявайки се от четири дни на поевтиняване.
От своя страна фючърсите върху американския сорт West Texas Intermediate (WTI) прибавят 0,5% към стойността си д 60,05 долара за барел след три дни на загуби.
Възстановяването на търсенето благодарение на разпространението на ваксини подкрепя петролните цени, посочват анализатори.
САЩ ще разполагат с достатъчно ваксини срещу коронавирус за всеки възрастен американец до края на май, каза президентът Джо Байдън във вторник, след като компанията Merck се съгласи да помогне за производството на препарата на конкурента Johnson & Johnson.
Вниманието на пазара е фокусирано и върху предстоящата във вторник среща на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзнички – това става в период, който те са като цяло по-положително настроени за прогнозите за пазарите в сравнение с преди година, когато намалиха още производството, за да стимулират цените.
Пазарът като цяло очаква те да облекчат продуктовите съкращения с около 1,5 млн. барела на ден, като прогнозата е, че Саудитска Арабия ще прекрати своето едностранно понижение на добива от 1 млн. барела дневно.
Но документ на компанията JTC, видян от Ройтерс, призовава за „предпазлив оптимизъм“, посочвайки „подчертаната несигурност на физическия пазар и макронастроенията, включително рисковете от мутациите на COVID-19, които все още са във възход“.
Подчертавайки притесненията на притесненията за възможно свръхпредлагане, Американският петролен институт съобщи, че американските запаси суров петрол са нараснали със 7,4 млн. барела през седмицата до 26 февруари – силен контраст спрямо очакванията за спад с 928 хил. барела.
„Скорошната разпродажба може да помогне за възвръщането на предпазливата позиция на Саудитска Арабия и да забави увеличението на продукцията“, казва Стивън Инес, стратег на Axi.
*Информацията е актуална към 8:55 ч.


AI влиза в камерите за скорост
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Работилница за деца организират във Военноморския музей във Варна
Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
От петрола до лития: Как геополитиката пренарежда енергийния сектор
Европа е неподготвена за засилените хибридни атаки на Русия
Синовете на Имран Хан предупреждават, че животът му в затвора е в опасност
Очертава се най-рисковият бюджетен дебат при управлението на Макрон
Hyundai подготвя 100 нови модела, за да засили позициите си в САЩ
Богове на кича: Най-безвкусните коли в историята според Top Gear
Ford ще спасява качеството с нов директор
Панорамните покриви с променлива прозрачност стават все по-популярни
Новите модели на Volvo ще се предупреждават за проблеми на пътя
Изкуственият интелект влиза в камерите за скорост
Григор Димитров спечели и втория си мач от US Open
Какво решава Министерският съвет днес
Ремонти на два пътни възела на магистрала „Струма“
Днес слънчево и топло, с краткотрайни бури на места
Как единствената страна от НАТО без собствена армия се готви за война?