30-те най-големи финансови групи в света продължават да инвестират огромни суми в петрол, газ и въглища, става ясно от анализ на британската инициатива Influencemap.
Според инициативата през 2020 и 2021 г. общите инвестиции на тези 30 компании в проекти за изкопаеми енергийни източници и услуги за енергийната индустрия възлизат на 740 млрд. долара.
Сред тези проекти има такива например за разработването на нови петролни кладенци и газови находища. Освен това дружествата за управление на активи от финансовия сектор притежават акции в енергийни компании на стойност 222 млрд. долара. Influencemap е финансиран от дарения лондонски институт, който следи и анализира инвестициите на финансовия сектор в изкопаемите енергийни източници.
Основен източник на проучването са публикациите на самите дружества и публично достъпната информация за капиталовия пазар и финансовите регулатори. Сред 30-те най-големи световни финансови компании има и големи европейски компании - Allianz е на девето място, Deutsche Bank на 23-то място.
Списъкът се оглавява от американските компании J.P. Morgan, Bank of America и Wells Fargo. Критериите за класиране включват оборот, нетна печалба, борсова стойност и управлявани активи. Поради липсата на прозрачност държавните финансови групи, като например големите китайски банки, не са разглеждани.
Цялостна оценка на 30-те най-големи финансови институции, листнати на борсите по целия свят, показва ясно разминаване между конкретните краткосрочни цели и действия, необходими за справяне с извънредната ситуация, свързана с климата, и ограничените дългосрочни цели, които понастоящем се поставят от финансовия сектор. Това изследване, продукт на платформата FinanceMap на InfluenceMap, има за цел да сравни заявените от сектора политики и ангажименти в областта на климата с неговите дейности по финансиране и лобиране в областта на политиката, свързани с климата.
Изследването установява, че въпреки увеличаването на дългосрочните цели в областта на климата и доброволното отчитане, свързано с климата, от страна на тези групи, финансовите институции продължават да показват значителна липса на значими краткосрочни действия в условията на климатична криза. За това свидетелстват членството в браншови асоциации, които се противопоставят на опитите на политиците да приложат политики за устойчиво финансиране, продължаващото и значително финансиране на веригите за създаване на стойност на изкопаемите горива, както и липсата на краткосрочни пътни карти и етапи за постигане на дългосрочните им цели.
145 млрд. долара от 740-те млрд. долара под формата на заеми и други средства са били предоставени на пет големи петролни и газови компании в САЩ и Европа: Exxonmobil, Shell, Chevron, BP и Total.
Инициативата обвинява финансовия сектор като цяло, че с инвестициите си нарушава до голяма степен самодекларираните цели в областта на климата. Основна цел на тази критика са американските банки. За разлика от тях авторите гледат на Allianz, както и на френските групи Axa и BNP Paribas, поне условно положително заради по-амбициозните им цели в областта на климата.


Цолов завърши 12-и в Абу Даби
Откриха 8 кг марихуана при спецоперация в Бобов дол
Коледната трапеза ни струва два пъти по-скъпо от миналата година
Пускат с вертолет провизии за екипажа на блокирания танкер край Ахтопол
SENSHI 29: Зрелищни нокаути, драматични обрати и силни български победи във Варна
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
JPMorgan: Европа има „реален проблем”
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Блокада за камионите: Затвориха Кулата и Илинден
Димитър Манолов: Не ми харесва, че са замразени обезщетенията за безработица
Специализирана акция в Бобов дол доведе до изземането на осем кг марихуана
Защо Швеция предлага безплатен престой в тиха горска хижа?
Гуцанов: Социалните разходи и придобивки за хората се запазват
преди 3 години Оти тия мангизи не ги дадат за ветрени мелници лунни фотоволтаици? И да наблегнат по-сериозно на "зеленикаквата" сделка. Истинска сделка е кой кого. Гретето настоява за ликвидирането на непълноценните африканчета, е не съвсем директно, но това не променя същността на нещата. Ще трябва да я послушат, защото иначе ще страда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Остави ватенката на мира за бг постове не му се плаща не го мъчи човека отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ватников, изместваш темата. Нека първо оправим БГ кашите си, руснаците и украинците да оставим за по-нататък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ами чети отчетите на правителството и ще видиш кое как и за какво се харчи. Или очакваш по форумите да ти обЯснат? Може и към агенция ЕЖК да се обърнеш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години И се интересувам къде са тия 8 000 000 000лв(ОСЕМ МИЛИАРДА ЛЕВА), къде чичко Бойко и ГЕРБ и Патреотете ги били крадяли годишно от БГ по тяхно време. И които Киро-Роки, Асенчо и Рошков щели да намерят. Къде са БЕ, къде СА? Или на думи са вилни, а на дела... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ватников, за Россия да си следят руснаците. НО лично мен повече ме интересува къде изчезнаха 8 000 000 000лв (ОСЕМ МИЛИАРДА ЛЕВА), теглени миналата и тази година от Киро-Роки и Асенчо. Общо - 16 000 000 000лв(ШЕСТНАДЕСЕТ МИЛИАРДА ЛЕВА). Като ги питат по интервюта - за капиталови разходи били. Е, КЪДЕ СА ТЕЗИ капиталови разходи? Нещо построено, поне планирано??.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Грета не знам къде е, но по-добре се интересувайте къде са парите, преди влизали в пPocия като инвестиции. Или къде са приходите от износ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Зелката вероятно е паднала жертва на ваксините. Е Жириновски се набоде много пъти и сега ни жив, ни мъртъв много време. Щяло да го бъде, но кой знае.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Грета, къде си, Грета? Гледам и Зелков изчезна от форума?.. Кучетата си лаят, а керванът си върви - народна поговорка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години а глобалното затопляне или вече изключихте калорифера отговор Сигнализирай за неуместен коментар