Цената на суровия петрол се изстреля до близо триседмичен връх в понеделник, докато опасенията за затегнато световно предлагане нарастват, а войната в Украйна увеличава риска от допълнителни санкции срещу Русия от западните страни, пише CNBC.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,31%, или 0,35 долара, до 112,05 долара за барел, след като по-рано през деня сортът достигна най-високото си ниво от 30 март насам на цена от 113,80 долара за барел.
Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпва с 0,30%, или 0,32 долара, до 107,27 долара за барел. По-рано цената на щатското "черно злато" достигна над 108 долара или най-високото ниво от 30 март насам.
Миналия четвъртък, преди отпразнуването на католическия Великден, цената на суровия петрол нарасна с над 2,5%, след като стана ясно, че страните от Европейския съюз (ЕС) може постепенно да забранят руския внос на енергоносители.
Представители на властта от няколко европейски страни коментираха, че съюзът работи върху създаването на предложение за налагането на таква забрана, но някои дипломати изтъкнаха, че Германия не подкрепя активно незабавното въвеждане на ембарго.
Коментарите бяха направени преди уикенда, когато напрежението в Украйна нарасна - в неделя украинските войски отхвърлиха ултиматума на Москва да се предадат или да бъдат унищожени от руските сили, а украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че пълномащабна руска атака срещу украинските войски ще застраши по-нататъшните мирни преговори.
"Продължаващата война между Русия и Украйна, която не дава признаци на прекратяване на огъня, доведе до увеличаване на опасенията за предлагането, особено след като се очаква търсенето да нарасне с налближаването на шофьорския период (период на засилено търсене на бензин през лятото - б.а.) в Северното полукълбо", каза главният анализатор в Sunward Trading Чийоки Чен.
Международната агенция по енергетика предупреди, че близо 3 млн. барела дневно от руския петрол може да бъдат загубени от май нататък заради санкциите или заради доброволното избягване на руските доставки от потребителите.
През април руското производство на "черно злато" е продължило да намалява, свивайки се със 7,5% през първата половина на месеца от март, съобщи агенция Interfax в петък.
"Пазарът на петрол вероятно ще продължи да бележи бича тенденция тази седмица, като ограниченото увеличение на предлагането от основните производители на петрол ще засенчи намалелите доставки от Русия", каза главният анализатор в Fujitomi Securities Co Ltd Казухико Сайто.
Преди време Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, отхвърли натиска от западните страни да увеличи доставките.
Миналата седмица доклад на ОПЕК показа, че доставките на картела са нараснали с 57 хил. барела дневно през март до 28,56 млн. барела на ден, което е под позволеното увеличение от 253 хил. барела допълнително съгласно приетото споразумение.
* Към 10:08 ч. българско време