fallback

Приходите на Русия от петрол растат с 50% от началото на годината

Властите в Москва са събрали около 20 млрд. долара месечно през 2022 г. от суров петрол и петролни продукти, което е около 8 млн. барела дневно, според МАЕ

13:15 | 12.05.22 г. 15
Автор - снимка
Създател

Приходите на Русия от петрол са се увеличили с 50% от началото на годината въпреки наложените санкции след инвазията в Украйна, която накара много купувачи да се откажат от суровината. Това показват данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирани от Bloomberg.

Властите в Москва са събрали приблизително 20 млрд. долара месечно през 2022 г. от суров петрол и петролни продукти, което се равнява на около 8 млн. барела дневно, става ясно от месечен доклад на агенцията.

Руските доставки продължават дори на фона на намерението на Европейския съюз да наложи забрана на вноса, а международни гиганти като Shell и TotalEnergies обещаха да свият покупките. Азия остава ключов потребител на руско „черно злато“, като Индия и Китай поемат нежеланите от Европа количества.

МАЕ запази до голяма степен без промяна прогнозата си за световния петролен пазар в последния си доклад. Международните пазари на горива в момента са затегнати и може да има ново напрежение през идните месеци с възстановяването на търсенето в Китай след поредните блокади заради коронавируса, предупреждават от агенцията.

Намалените количества руски рафинирани продукти като дизел, мазут и нафта усилиха още повече затягането на пазарите, отбелязва МАЕ. Резервите се понижават за седмо поредно тримесечие.

Но въпреки проблемите Москва се радва на продължаващи финансови постъпления, които растат спрямо първите четири месеца на 2021 г.

Европейският съюз остава най-големият пазар на руски износ през април, поемайки 43% от целия износ на страната, отбелязват от МАЕ.

Въпреки това има и някои признаци, че устойчивостта на Русия постепенно отслабва.

Доставките намаляват с 1 млн. барела дневно миналия месец, като тези загуби могат да се утроят през втората половина на годината, предупреждава агенцията. Санкциите на Брюксел срещу производители като „Роснефт“ ще влязат в сила на 15 май, а блокът върви към налагане на пълна забрана на вноса.

„Ако бъде договорено, новото ембарго ще ускори преориентирането на търговските потоци, които вече са напът и ще принуди руските петролни компании да затворят още кладенци“, посочват от МАЕ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:13 | 13.09.22 г.
fallback