fallback

Намаляването на цената на тока ще задълбочи дефицита в енергетиката

Неправителствени организации предупреждават, че ще се стигне до още по-тежка монополизация на сектора и искат промените в сектора да се правят в диалог

13:12 | 21.06.13 г. 9

С още 10 на сто, или 150 млн. лева, ще се увеличи дефицитът в електроенергийната система, оценен от енергийния регулатор на 1,5 млрд. лева, заради изкуственото понижение на цената на тока. За това предупреждават неправителствени организации от енергийния сектор, изпратено до президента, премиера, парламентарната комисия по енергетика, икономическия министър, председателя на енергийния регулатор и медиите.

“Изразяваме несъгласието си с устойчиво наложилата се практика енергетиката да бъде употребявана като инструмент за решаване на социални и обществено-политически проблеми и като обект на безконечни криминални хроники”, посочват в писмото от Националния комитет на България в Световния енергиен съвет, Института за енергиен мениджмънт, Българската браншова камара на енергетиците, Българския енергиен форум и Асоциацията на топлофикационните дружества.

“Свидетели сме на втората за тази година поръчка от страна на правителствата към независимия енергиен регулатор за намаляване на цената на електроенергията - след 7-процентовото намаление на цените за бита през месец март, сега се предлага намаляване на всички регулирани цени с нови 5 процента. Доказателства за подобни популистки решения има и в другите сектори на енергетиката – топло- и газоснабдяване. На фона на вече публично известните данни за лавинообразно нарастващ дефицит в електроенергийната система, оценяван от енергийния регулатор на 1,5 млрд. лева, подобна мярка изглежда парадоксална”, посочват организациите.

Според тях планираното намаление на цените ще доведе до задълбочаване на енергийния колапс, вътрешната задлъжнялост и напрежението между компаниите в сектора.

“Процедурата по представянето на „новия ценови модел на ДКЕВР“ е следващо доказателство за прибързаността, непрозрачността и неаргументираността на вземането на решения в сектора”, посочва се още в писмото, изпратено до институциите.

“Няма как преместването на добавките за зелена, комбинирана и кафява енергия от цената за пренос към цените на производителите да намали общата сума на необходимите за системата приходи”, допълват организациите и подчертават, че потребителите искат да знаят какво ще се промени за тях от въвеждането на новия модел за ценообразуване, но такъв отговор няма.

“Само преди два месеца българското правителство призова Европейската комисия и Световната банка да направят анализ на ситуацията в енергийния сектор и да препоръчат спешни мерки и действия. Вместо да бъдат чути и осмислени техните препоръки, ДКЕВР, МИЕ и парламентът предлагат промени, които са в съвършено друга плоскост и отдалечават още повече нашата електроенергетика както от справедливите и прозрачни пазарни взаимоотношения и цени, така и от европейското законодателство”, посочва се още в писмото.

“Прибързаните изменения и в останалите сектори на енергетиката, които са по-скоро имитация, отколкото реални действия, също не решават проблемите, а ги заменят с нови, водещи до още по-тежки последствия с дългосрочен характер”, категорични са експертите.

Организациите предупреждават, че приетите мерки ще доведат до още по-тежка монополизация на енергийния сектор, както и че “липсва експертна среда за създаване на активна политика за промяна”, и настояват всички промени да се правят в диалог с експертите от сектора.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:08 | 13.09.22 г.
fallback