Очакване за ускоряване на процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка е изразил държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в телефонен разговор с българския президент Румен Радев. Разговорът се е провел по инициатива на Блинкен, поясняват от президентството.
Обща е била позицията, че това е в интерес на стабилността и сигурността не само на региона, но и на Европа. Радев е припомнил последователната подкрепа на страната ни за членството на Република Северна Македония и е призовал за постигането на устойчиви и необратими резултати в изграждането на добросъседски отношения, както и за стриктното спазване на Копенхагенските критерии за членство, което ще ускори и процеса по приемането на преговорна рамка от ЕС за югозападната ни съседка.
Spoke with @PresidentOfBg Rumen Radev today. Bulgaria is an important @NATO Ally and a partner on key strategic issues including the @3seaseu Initiative and the Western Balkans. I look forward to our continued cooperation on defense issues, energy security, and the rule of law.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) June 11, 2021
Припомняме, че в края на миналата година България на практика блокира започването на преговори на Северна Македония за членство в Европейския съюз (ЕС). Това стана след видеоконферентно заседание на външните министри на държавите от ЕС. На това заседание тогавашният външен министър Екатерина Захариева е потвърдила официалната позиция на София, че не може да одобри рамката за преговорите на Северна Македония за членство с ЕС. За приемане на преговорната рамка се изисква единодушие на държавите членки на ЕС. Без нея преговори за членство със страната кандидат не могат да започнат. Тя може да бъде одобрена и на по-късен етап.
В рамките на разговора между Радев и Блинкен са били обсъдени различни теми, сред които стратегическото партньорство между България и САЩ, санкциите по Глобалния закон „Магнитски“ срещу български физически лица и компании, сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната, възстановяването след пандемията от коронавирус и др.
Радев е определил наложените в началото на юни санкции по Глобалния закон „Магнитски“ като силен знак в подкрепа на стремежа на българските граждани за утвърждаване на демокрацията, справедливостта и прозрачността. Това е принос на САЩ в борбата с корупцията, както и за укрепване на демокрацията и насърчаване на потенциала на българската икономика, е заявил от своя страна Антъни Блинкен.
Българският президент е оценил високо двустранното партньорство в отбраната, и призова за увеличаване и на индустриалното сътрудничество в тази сфера. Подчертано е било и дългогодишното партньорство в модернизацията на Българската армия, включително чрез въвеждането на модели на съвременно военно обучение. Антъни Блинкен е открил и приноса на страната ни по отношение на стратегия НАТО 2030.
По време на разговора българският държавен глава е подчертал амбициите на България да използва европейските средства по Плана за възстановяване и устойчивост за модернизация на страната и е призовал за увеличаване и на инвестициите от САЩ в сфери с висока добавена стойност като информационните технологии, науката и образованието.


Паркингът на Кооперативния пазар във Варна поскъпна
Почина легендарният моден дизайнер Валентино
Борисов: Имам по-голяма вяра на Радев, отколкото на ПП–ДБ
Днес Румен Радев ще депозира оставката си
Таро хороскоп: Какво вещаят картите на 20-ти януари?
Micron: Има "безпрецедентен" недостиг на чипове за памет, подхранван от AI
Ерата на изобилните ресурси за война на Русия приключва
Базуката на ЕС: Ще бъде ли използван инструментa против принуда за Гренландия
Унгарската Mol ще купи дяла на "Газпром" в санкционираната сръбска рафинерия
Източна Европа взе втората най-важна позиция в ЕЦБ
Филтър за кафе в жабката решава основен проблем
Mazda спира два от малките си модели
Най-продаваните мотоциклети в България през 2025
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Гърция пуска пътя, отваря се граничният преход „Рудозем – Ксанти“
Протест в Цюрих: Тръмп не е добре дошъл в Швейцария
Избраха българския проект за Венецианското биенале
Европа замисля ново НАТО - без САЩ, но с Украйна
Протест в Дания „Make America Go Away“


преди 4 години Какво общо имат сАЩ с ЕС и с междудържавните отношения на България с т.нар. "македония"? Тия докога ще си въвират мрсните гаги навсякъде ???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар