Възродената от времето на Съветския съюз автомобилна компания "Москвич" попада в топ 10 на най-продаваните марки в Русия през последната седмица на май, става ясно от изчисления на "Автостат", базирани на данните на Passport Industrial Consulting.
В класацията лидер е Lada, част от групата на „АвтоВАЗ“, чиито продажби за въпросната седмица достигат 5234 броя. Марката е следвана от китайския бранд Chery, която отчита 1749 продажби. Трети е Geely с 1696 продажби. На четвърто и пето място се нареждат Haval, част от Great Wall Motor, с 1669 продажби и EXEED със 733 продадени превозни средства. Следват южнокорейските марки Kia и Hyundai със съответно 714 и 642 продажби. Брандът OMODA е осми с 622 продажби, докато Changan е на девета позиция с 539 продадени автомобила. „Москвич“ влиза на 10-о място с 522 продажби.
В края на миналата година Русия възобнови производството на автомобили "Москвич" в завод близо до Москва, отстъпен от френския концерн Renault. Последният продаде мажоритарния си дял в „АвтоВАЗ“ през май на руската държава само за една рубла, но с шестгодишна опция да изкупи обратно активите. Концернът продаде завода си, сега преименуван на Московски автомобилен завод "Москвич", за още една рубла.
Крайната цел за производството е 100 хил. автомобила "Москвич" годишно, някои от които ще бъдат електрически. Тя обаче е далеч под средния производствен капацитет в индустрията, който обикновено е между 200 000 и 300 000 превозни средства. За сравнение, Tesla произвежда 22 000 автомобила седмично в завода си в Шанхай, който има годишен капацитет от над 1 млн. превозни средства.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
преди 3 години Ба си тъжната статистика.Десетина хиляди коли за седмицата..А преди само две години се продаваха по 30-40 хиляди, и то не такива.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: sssaaa Абе душко, американските фирми произвеждат в Китай продукти, разработени и проектирани в Щатите.Не можах да разбера на теб ква ти е идеята с тоз коментар?По твоята логика москвич е китайска кола... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Или викаш, то така може, защото САЩ го правят нали? Много смешни коментари правиш, всичко само и само да злорадстваш над една определена многонационална страна и да браниш Американското. Ти да не им чистиш офисите в Посолството или само хвърляш *** вечер? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ***, те и Американците произвеждат много неща в Китай, включително коли. Това значи ли, че не са Американски, а Китайски? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Смешни и жалки кoлxозници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: doba ... тва не е рассийска кола , а китайска . всичко е правено в поднебесната , в рассийката правят довършителни неща по сглобката ... скоро ще излезнат първи мнения и сервизна история ... не се гласи ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересно ми е да го пробвам, но дали ще ми даде дядо Боже не знам. Първата кола, която съм шофирал е Москвич 8-ца(СССР сглобка). Да пробвам докъде са го докарали рашъните.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Поръчайте си в Русия най-забранената марка автомобил и само имайте парите. Проблем йок! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години съоръжението дето уж сглобяват масквича , а в действителност само лепят лепенка , даже не е и емблема като на другите коли , е с годишен капацитет от 350хил ... силно се съмнявам , че някога въобще ще могат да го подкарат . то не е предвидено да работи с китайски полуфабрикати ... чайниците нямат такава практика , те изнасят готов продукт ... (евентуално готови двигател+купе+шаси+гуми , които се сглобяват за 30мин) ... никакъв шанс да тръгне , според мен ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години съоръжението на Хyundai в г.Улсан е с най-голям капацитет в света 1млн и 400хил на година ... един малък град е : имат собствена електроцентрала и пристанище с няколко дока ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар