fallback

Сингулярността на Tesla и биткойна най-накрая се случи

Tesla продава акции, защото може, и след това използва част от приходите, за да купува биткойни пак защото може - толкова просто е

08:17 | 09.02.21 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Tesla купи биткойни. Това изречение звучи така, сякаш преди него трябва да има „Представете си, че…“ и ироничен смях. Но не. Вече може да спрете да си прeдставяте, пише в свой материал колумнистът на Bloomberg Лиъм Денинг.

Годишният отчет на Tesla Inc. показва, че компанията на Илон Мъск е внесла някои промени в инвестиционната си политика и е купила биткойни за 1,5 млрд. долара. Новината генерира около 5000 долара, или 14%, към цената на криптовалутата в понеделник, изпращайки я до нов връх. Акциите на самата Tesla също поскъпнаха с около 3%, прибавяйки грубо около 11 млрд. долара към пазарната капитализация, защото… е, може би по тази причина. Не се знае.

Очевидно промяна в инвестиционната политика, която само с едно разкриване на информация прибавя стотици милиони долари към стойността на портфолио на дадена компания, както и милиарди към пазарната капитализация, по някакъв начин изглежда като успех. Обичайно подобно нещо остава потънало сред страниците на Формуляр 10-К (Формуляр 10-K е годишният доклад, изискван от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ. Той предоставя обобщение на финансовите резултати на компанията – бел. ред.).

Но е трудно да се отърсим от чувството, че не е много препоръчително да се прави такава кръстоска на мемета (едни от основните средства на Илон Мъск за коментар на криптопазара през последните дни в социалните мрежи са именно смешните картинки със завоалирани послания – бел. ред.). сякаш земята се е изместила от оста си с една билионна част от градуса или приближаваме към един вид сингулярност на капиталовия пазар с нотки на хорър.

Обяснението на Tesla за това решение е прямо: „Да диверсифицираме допълнително и да доведем до максимум възвръщаемостта върху нашите пари, които не се изискват за поддържане на адекватна оперативна ликвидност“. Така да бъде. Може би сте забелязали, че парите не носят голяма доходност тези дни (настоящата цена на акциите на Tesla може би до някаква степен отразява този проблем). Също така компаниите обичайно през определен период диверсифицират източниците си на средства, особено ако оперират в различни държави.

Но биткойнът е нещо далеч от обичайното. Нов, наддържавен, волатилен, обект на киберкражби и потенциални държавни регулации – той може да се определи като валута с голямо напъване и само ако преминете през всичките етапи на реалното му използване. Решението на Tesla, че ще започне да приема плащания в биткойни в близкото бъдеще е без значение, подобна мярка не изисква трупането им предварително.

От друга страна обаче, небрежното обявяване, че Tesla ще приема плащания с биткойн е като дигитален наркотик – помага да се увеличи стойността на този залог от 1,5 млрд. долара. А това си е сериозен залог. Tesla рискува 1,5 млрд. долара от грубо 19-те милиарда, с които разполага в баланса си към края на декември, от които 12 млрд. долара бяха набрани от продажба на още акции миналата година.

Решението на компанията повдига обичайните въпроси за нейното управление. Отделно от спекулативната му природа, фактът, че изпълнителният директор Илон Мъск туитва често за криптовалути в последно време трябва да послужи като предупредителен сигнал в – каквото и да представляват – заседателните зали на Tesla. Не непременно заради нещо конкретно, но можем да кажем, че Мъск има какво да иска да забрави, когато става въпрос за туитове. Даването на каквато и да било причина на властите да проверяват Tesla не е желателно.

Но един начин, по който вълненията около криптоваутата със сигурно помогнаха в понеделник, бе, че разсеяха вниманието от някои други далеч не толкова вълнуващи новини. Tesla наскоро бе привикана от китайските регулатори да дава обяснения по оплаквания за качеството и сигурността на колите си. Китай е ключов пазар за Tesla, тъй като – както Формуляр 10-К също показа, приходите на родния пазар на тази растяща компания през четвъртото тримесечие все още са по-слаби отпреди две години:

Като се има предвид, че преживяхме GameStock, трябваше да знаем, че това „срещане“ на най-спекулативната автомобилна компания в света с най-спекулативната валута в света предстои. Tesla продава акции, защото може, и след това използва част от приходите, за да купува биткойни пак защото може. Толкова просто – и смущаващо – е.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:08 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още