Ръководителите на компаниите от автомобилната индустрия са притеснени заради глобалния недостиг на полупроводници, който засяга производството в редица страни по света, включително и в Китай, като преди това те се надяваха, че най-големият автомобилен пазар в глобален мащаб може да поведе възстановяването в сектора, пише Automotive News Europe.
Автомобилните производители трябваше да коригират своите производствени операции поради недостига, причинен от нарушените доставки, свързани с първите национални блокади от 2020 г., които принудиха много автомобилни концерни да откажат поръчките си за чипове. Впоследствие индустрията се възстанови по-бързо от очакваното, но основният производствен капацитет на компаниите за полупроводници вече беше пренасочен към сектора за потребителска електроника.
Германският автомобилен производител Volkswagen Group заяви, че въздействието на недостига на чипове ще се запази и през второто тримесечие на тази година.
Щефан Воленщайн, ръководител на китайския бизнес на групата, обяви пред журналисти, че е трудно да се прецени каква част от производството може да бъде загубена „седмица за седмица“ или дори „месец за месец“ поради дефицита на чипове.
Китай, където бяха продадени над 25 млн. автомобила през 2020 г., се превърна в единствения лъч надежда за автомобилната индустрия, включително и за Volkswagen и General Motors, тъй като в глобален план пандемията от коронавирус продължава да помрачава операциите на концерните.
В същото време азиатската страна е и държавата, в която за първи път се появиха признаци за недостига на чипове, който се задълбочи, след като пожар принуди японския концерн Renesas Electronics да преустанови производството през март.
През 2019 г. автомобилните производители представляват около една десета от търсенето на полупроводници на пазара, оценяван на 429 млрд. долара, според изчисления на McKinsey, като NXP Semiconductor, германската Infineon и Renesas са сред ключовите доставчици в сектора.
Автомобилните производители, включително Nissan, Ford и Nio, заявиха, че вече са намалили производството заради недостига на чипове.
Според Китайската асоциация на автомобилните производители дефицитът е ограничил производството в автомобилната индустрия с 5 до 8% през първите два месеца на годината, като се очаква неговото въздействие да намалее през третото тримесечие. От групата изтъкват, че запасите от автомобили при дилърите ще продължат да се свиват в Китай.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея