Както обеща в края на август, вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева подаде сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров във връзка със законосъобразността на разрешения за строеж в имоти около плажа Корал, съобщават от пресцентъра на регионалното министерство.
Разрешенията са издадени от главния архитект на общината, посочва се в съобщението.
Девет от имотите са в м. „Смайлов чаир“, землището на с. Лозенец, като някои от тях граничат с плаж „Корал“.
При последната проверка, извършена от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) през август, е установено, че от 18 издадени разрешения за строеж в сила са девет. Останалите са отменени от съда или са загубили правната си сила.
Общо 20 са издадените разрешения за строеж в два от имотите, които се намират в местността „Рибарницата“, землището на с. Лозенец, община Царево. От тях в сила към момента са седем разрешения. Останалите са без правно действие.
Според строителния контрол издадените от главния архитект на Царево разрешения за строеж и направените презаверки са извършени при съществени противоречия със закона.
“Установени са нарушения на действащата нормативна уредба по устройство на територията и строителството, както и на изискванията за застрояване. Разрешенията за строеж са издадени на основание одобрени инвестиционни проекти, които към момента на издаване на разрешенията за строеж са загубили правното си действие. Презаверките им са направени в нарушение на Закона за устройство на територията”, посочват от Министерството.
Разрешенията за строеж са издадени и без да бъде проведена процедура по оценка за съвместимостта, в нарушение на Закона за биологичното разнообразие.
Решенията по оценка за въздействие върху околната среда и по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС на инвестиционните предложения към момента на издаване на разрешенията за строеж и на извършените презаверки също са загубили правното си действие.
За всички разрешени строежи не е осигурено и присъединяване към общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.


Само 2°C могат да разделят устойчивостта от срив на екосистемата в Черно море, показва експеримент на БАН
„Мамник“ грабна наградата за най-добър сериал на фестивал в Чехия
Катастрофа с моторист по ул. "Девня" във Варна
Хотелите във Варна са пълни, браншът се надява на силен септември
Възможност за граждански полети на летище Балчик обяви министърът на икономиката
Китайската икономика започва разочароващо второто полугодие
Медта се насочва към рекорд в Лондон заради напрежението в доставките
По-високи лихви могат да развалят пазарното AI парти
Възходът на CXMT до най-високо оценената китайска компания възвестява нова ера
Таксата от €3 променя играта: Китайските пратки търсят нов път към Европа
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Промяна за историята: MINI Cooper преминава към задно предаване
Америка не оставя V8 двигателя да умре
Шофьор на влекач с ремарке опита да "почерпи" полицаи с 20 евро
Заради Левски - АЕК: Метрото утре до 01:00 часа след полунощ
КТ "Подкрепа": Въглищата имат своето място в енергетиката ни