fallback

Очакват срив в търсенето на ваканционни имоти у нас след катастрофата на рублата

При тази девалвация съмнявам се да има някакво търсене, заяви финансистът Борис Петров

10:57 | 17.12.14 г. 3
Автор - снимка
Създател

След срива на рублата и проблемите с руската икономика се очаква и колапс в търсенето на ваканционни имоти в България от страна на руснаците. Това заяви пред телевизия Bulgaria On Air финансистът Борис Петров.

Той припомни, че руските граждани са основен купувач на имоти около курортите ни. „При тази девалвация съмнявам се да има някакво търсене“, обясни Петров.

Според него същото ще важи и за туристическите услуги. До момента от туристическия бранш коментираха, че очакват силен зимен туристически сезон и ръст на чужденците по нашите курорти с около 5%. Традиционно руските туристи идват на почивка у нас през лятото, като в някои от морските ни градове вече има и няколко квартала, населени предимно с руснаци. Резервациите за следващия летен сезон все още не са започнали.

Според Петров по-ниските цени на енергийните суровини в световен мащаб ще стимулират потребителското търсене у нас. Той добави, че българските експортни фирми нямат голям дял в износа на стоки към Русия. Тези компании са насочени повече към ЕС и Турция.

Според финансиста ситуацията в Русия в момента е изключително рискова. „Аз лично виждам 2 сценария. Но е вероятно Руската централна банка (РЦБ) да направи нов опит да повиши лихвата, но той ще лиши икономиката дори от рубли. Голяма част от кредитите в рубли могат да станат необслужвани“, обясни той. По думите му в момента има натиск за теглене, има опашки.

„След евентуално ново повишаване на лихвата вероятно ще следват административни мерки и капиталови контроли, които могат да спечелят малко време за вземащите решения. Може да има промени и в правителството“, каза още Петров. Той дори изрази съмнение, че премиерът Димитрий Медведев ще остане още дълго на поста си.

Депутати от руската Дума вече предложиха да бъдат въведени капиталови контроли. Това са крути административни мерки, които ще накарат всички износители да продават под някакъв административен натиск на РЦБ, която ще използва съответно средствата, за да провежда аукциони на валутния пазар, поясни Петров. По думите му така ще се забрани всякаква възможност за трансфер през чужбина.

Финансистът бе категоричен, че при цена на петрола под 80 долара за барел Русия е на загуба. Той коментира и вчерашния спад на рублата с близо 20 на сто: „Три са фундаменталните фактори за случилото се: цената на петрола, финансовите санкции към руските банки и държавни компании от добивния сектор и загубата на доверие в правителството, че изобщо контролира ситуацията“, смята още той.

Но конкретната причина за спусъка е решението на Конгреса на САЩ за налагане на нови санкции на Русия, което бе прието късно в петък, смята Петров. Според него това е накарало пазарите да преоформят очакванията, че проблемите на Русия тепърва предстоят. 

Още видеоматериали може да видите на сайта на Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:57 | 12.09.22 г.
fallback