За да намали опасните ивици по Черноморието това лято, регионалното министерство се е заело с търсенето на кандидати за стопанисването им още от зимата.
Близо 100 са неохраняемите плажове към момента, сред тях и много атрактивни и посещавани от туристите, съобщи bTV. Една от причините за хаоса е, че миналото лято над 20 плажа са били отдадени под наем само за по месец-два и сега те отново са в графата "опасни".
За да няма инциденти, ресорното министерство е задействало всички варианти - връщат се концесиите за най-посещаваните плажове за срок от 15 години, паралелно текат процедури за 5-годишен наем на повече от 20 ивици.
След успешния опит с градския плаж на Бургас се търсят и други общини-кандидати да поддържат ивиците безплатно за летовниците.
Един от плажовете, които пак си търсят стопанин, е Корал. След спорни процедури, атрактивната ивица се оказа с наемател едва за половин лято.
Решаваща за спокойствието на плажа ще е цената, която държавата ще определи като такса. В графата „социални" пък попада Централният плаж на Бургас, за който от три години се грижи общината.
Бургас може да си позволи да има още два безплатни плажа, сега занемарени, но много посещавани - Атанасовска коса и Крайморие. Но само ако големите ивици бъдат разделени на части.
На 13 февруари Министерството на регионалното развитие и благоустройството обяви тръжна процедура за отдаването под наем на 22 плажа в областите Добрич, Варна и Бургас. Търговете ще се проведат от 16 до 20 март, а началните цени варират от малко над 2 хил. лева до над 256 хил. лева годишен наем.
Планира се от 2016 година концесиите на плажове да преминат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството към Министерството на туризма.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ