Базираната в Австрия международна транспортна компания Gebrüder Weiss откри свой нов логистичен център в с. Мусачево в община Елин Пелин близо до София.
Новият терминал ще служи като регионален хъб за Балканите, както и в посока Централна Азия, заяви Томас Мозер, регионален ръководител за Югоизточна Европа и ОНД в компанията, която планира растеж в източна посока към Турция, Туркменистан, Грузия, Казахстан и други пазари.
В придобиването на земята и изграждането на новата база в Мусачево са инвестирани над 10 милиона евро, каза Мариета Григорова, управител на българското Гебрюдер Вайс ЕООД.
Новият логистичен център включва логистични високостелажни складове (6000 кв. м), крос-докинг зона (1880 кв. м) и офиси (1300 кв. м). Компанията притежава и земя около терминала, която дава възможност за разширяването му в бъдеще.
Към момента за компанията в България работят около 75 служители, като очакванията са броят им да нарасне до близо 90 до края на годината.
От компанията обясниха, че новата инвестиция е свързана с добрите резултати от дейността й у нас през последните години. През 2014 г. броят на превозените и обработени пратки от българското дружество се е увеличил с 35%, теглото на превозените товари е нараснало с 30%, а ръстът на оборота е 25%, разказа Григорова. По думите й тези цифри разкриват, че трябва да се работи все повече, но това са предизвикателствата на пазара.
Оборотът на българското дружество за миналата година е над 22 млн. лв.
„Българският пазар се доказа като стабилен още при предишните тежки икономически ситуации“, коментира Томас Мозер. „Ние инвестираме дългосрочно и изхождаме от това, че България може да се адаптира бързо към съответната ситуация“.
Изпълнителният директор на Gebrüder Weiss Волфганг не изключи вероятността в бъдеще да изградят още една база у нас, която да разполага и с железопътна връзка. Такава няма в терминала в Мусачево, защото не е била приоритет при избора и реализацията му, допълни той. По думите му водещи за новата база са сухопътните и логистичните услуги.
Българската база се използва като регионален дистрибуционен център преди всичко от международни и местни клиенти от машинния и високотехнологичния браншове.
Дружеството развива дейност в България от 1993 г. Предишната база в София е построена през 2003 г., а впоследствие е продадена.
Гебрюдер Вайс ЕООД генерира 70% от оборота си от национални и международни сухоземни превози. Наред с това складовата логистика и превозите по море и въздух са увеличили значението си през последните пет години.
Gebrüder Weiss има над 6000 служители, 150 собствени офиса и годишен оборот от над 1,2 млрд. евро през 2014 г. Само в рамките на миналата година компанията е инвестирала 56 млн. евро в разрастването си. Фокус на растежа й са Централна и Източна Европа, както и Китай.


Атанас Пеканов: Държавата ще търси механизми за овладяване на цените и инфлацията
Започна кастингът за новия Джеймс Бонд
Катастрофа затруднява движението по АМ „Хемус“ в посока Варна
S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на България
В неделя: Затварят основни булеварди заради провеждането на маратон "Варна"
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Демерджиев обеща: Борба с икономическата престъпност, ще извадим полицаите от храстите
Осветлиха сектата на гуруто Ивомир: пари, разбити семейства, тормоз
Рецептата Dnes: Пролетна баница
Тревожност и недоверие: Българското общество все по-често се разделя
Отстранената от европрокуратурата Теодора Георгиева съди България в Страсбург