Индустриалните паркове и зони трябва да намерят място в Закона за устройството на територията (ЗУТ). Около това искане се обединяват Националната компания „Индустриални зони“ (НКИЗ) и четирите национално представени работодателски организации, съобщават от компанията.
Днес се е състояла среща между изпълнителния директор на НКИЗ Антоанета Барес, зам.-председателя на Българска стопанска камара (БСК) Камен Колев, зам.-председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Никола Зикатанов, парламентарния секретар на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Румяна Георгиева и Михаела Михайлова, юрисконсулт в Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Функциите на индустриалните зони и паркове трябва да бъдат законово дефинирани и регламентирани, смятат представителите на компанията и бизнес асоциациите.
Според Антоанета Барес в законодателството трябва да се въведе понятието „затворени разпределителни системи“.
Тя посочи, че е логично инвеститорите да контактуват само с едно дружество – чиято е собствеността на терените, което да влезе в ролята на единен посредник с отделните доставчици на услуги (поддръжка на инфраструктура, ВиК, електрическа мрежа, поддръжка на улично осветление и др.).
На срещата е договорено НКИЗ да изготви проект на предложения за законови промени в ЗУТ, обосновка към тях и примери за аналогични законови текстове от други държави. Пакетът ще бъде изпратен до работодателските организации за разглеждане и дебат в техните управителни съвети.
След постигане на принципна единна постановка компанията и организациите ще предприемат стъпки за промяна на закона, посочва се в съобщението на НКИЗ.
На срещата са обсъдени и проблеми, свързани със Закона за обществените поръчки. Необосновани и икономически нелогични обжалвания често водят до забавяне на изпълнението на мащабни инвестиционни проекти дори с години. Бизнес съветът се обедини около мнението, че оптимално процедурните срокове за разглеждане на обжалванията от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Върховния административен съд (ВАС) е добре да се сведат съответно до 1 и 3 месеца.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Министърът на финансите Скот Бесент започва да изглежда отчаян
Тръмп обяви началото на "икономическа война" срещу Иран
Дългът на САЩ достигна $40 трилиона, заемите се увеличават с исторически темп
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Дрон се разби в Румъния по време на руска атака срещу Украйна
Сензация: 14-годишно арменче срази Карлсен
СОС заседава извънредно заради "Ледения парк"
Днес се почита паметта на Св. Пророк Самуил