fallback

Ръстът на новото строителство уравновесява имотния пазар във Варна

В града се увеличават сделките на цена между 70 хил. и 100 хил. евро

08:15 | 29.10.18 г. 9

Снимка: Pixabay.com

Пазарът на жилищни имоти във Варна върви към уравновесяване след силния ръст на цените, започнал в края на 2016 г., благодарение на големия брой новозапочнати проекти и получени разрешения за строеж.

Само през първите шест месеца на 2018 г. общият обем от издадени разрешителни за строеж и започнато ново строителство в морската столица е около половин милион квадратни метра. Очаква се това да повлияе на предлагането, като експерти прогнозират забавяне на ръста и дори лек спад на цените на жилищата.

В последните пет-шест месеца много проекти в предпочитани райони във Варна получиха разрешение за строеж и хората започнаха смело да купуват в тези сгради, коментира пред Investor.bg Димитринка Костадинчева, регионален директор на АДРЕС Недвижими имоти Варна.

Според нея основните играчи в новото строителство са инвеститори, които са смятани за стабилни от клиентите, поради което се ползват с тяхното доверие и това им дава повече спокойствие, когато купуват „на зелено“. Около 20% от реализираните сделки от агенцията са за имоти ново строителство. В същото време клиентите, които продават имот, закупен с инвестиционна цел, са около 40%, а делът на хората, които се разделят с един имот, за да закупят друг, е около 15-16%.

Според Добромир Ганев, председател на Управителния съвет на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ), интересът към придобиване на имоти „на зелено“ във Варна не е малък, тъй като сградите са по-добри, с подобрена функция и дизайн и привлекателна цена с възможност за разсрочване на плащането, без да се взема по-голям кредит. „Част от купувачите предпочитат да се включат в по-ранен етап от стартирането на даден проект с цел да получат по-изгодна цена, но има и такива, които се насочват към имоти с издаден акт 14 или 15, за да са по-спокойни и да не бъдат изненадани в някакъв момент от срив на пазара“, отбелязва Ганев.

Интересът към старо строителство и към районите, застроени с панелни блокове, също се запазва, като към тях се ориентират хора с по-ниски бюджети, които нямат възможност да придобиват имот в централните райони на града.

Данните на АДРЕС сочат, че основен дял в общите продажби имат двустайните и тристайните апартаменти, като около 40% от сделките се сключват на цена от 50 хил. до 70 хил. евро. Тази година се забелязва увеличение на сделките на цена между 70 хил. и 100 хил. евро, които държат дял от около 20% от общия пазар. Според Димитринка Костадинчева това се дължи на големия брой проекти ново строителство в  посока Варна-Златни пясъци. „Този район свърза града с курорта и там имотите вече се използват за целогодишно живеене, има възможност и за реализиране на луксозни сгради. Хората се ориентират към тях и това вдига цената на покупките“, отбелязва Костадинчева.

Най-предпочитаните квартали във Варна са „Младост“ и „Възраждане“, които са и най-облагородените квартали в последните години в близост до центъра, но все пак извън територията на централната градска част. „В тях се живее много комфортно и хората ги предпочитат. Там е концентрирана и голяма част от новото строителство“, казва Костадинчева.

Предпочитани райони са и квартал „Левски“, Окръжна болница и Цветен квартал заради подобряването на инфраструктурата в района – подновяване на Околовръстния път, ремонт на булевард „Левски“, който се очаква да облекчи трафика в централната градска част. В последните няколко месеца се забелязва също ново строителство и раздвижване на пазара в центъра на града и в Гръцката махала.

80% от сключените сделки са за имоти за живеене, а делът на сделките с инвестиционна цел е около 17%. По отношение на имотите, закупени с инвестиционна цел, Добромир Ганев отбелязва, че напоследък в България се отчита най-високата инфлация в последните пет-шест години, а имотът винаги е бил добра защита от подобни инфлационни процеси. Според него ако тенденцията за покачване на инфлацията се запази, тя може да повлияе на пазара на имоти.

На наемния пазар във Варна клиентите са предимно студенти и семейства, които са се преместили от по-малко в по-голямо жилище, или пристигат в града от вътрешността на страната и първата стъпка е да заживеят под наем. Служители на големи компании, които са съсредоточили бизнеса си в града, са сред наемателите на по-скъпи имоти. Костадинчева отбелязва, че в последно време се наблюдава раздвижване на пазара на офис и складови площи под наем и това според нея е признак, че икономиката на града се развива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:52 | 14.09.22 г.
fallback