fallback

Румънците загърбват ипотеките в евро

Към края на миналата година средната ипотечна лихва в страната е била 6,11% в сравнение с рекордните 14,76% през 2009 г.

14:33 | 03.02.14 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Румъния, която използва рекордно ниски лихвени проценти, за да възстанови опустошения си от икономическата криза жилищен пазар, принуждава купувачи като Влад Попеску да се откажат от евтините ипотеки, деноминирани в евро в името на финансовата стабилност, пише Bloomberg.

През октомври правителството промени условията на въведената преди четири години програма за заеми в евро, като тя вече покрива единствено кредити в местната валута - леята. През последвалите месеци редица банки засилиха отпускането на ипотеки в леи, като през декември те отчетоха рекорден годишен ръст от 90%.

Румъния осигурява гаранции за 4,2 млрд. евро за ипотеки, отпускани на купувачи на първи дом като Попеску. Правителството се надява, че кредитополучателите в страната ще приемат по-високите първоначални вноски в замяна на заеми в местна валута, разходите по които няма да скочат, ако леята поевтинее рязко спрямо еврото. В случая с Попеску тази схема работи. 

"Свикнах с идеята", казва Попеску, който първоначално искал заем е вро за двустайния си апартамент за 60 000 евро в Букурещ. След това обаче се спрял на офертата в леи в замяна на държавна гаранция. "Месечната ми вноска се повиши с 300 леи (66 евро), но вече е фиксирана и не очаквам значими промени през идните няколко години", допълва той.

Промените бяха въведени, след като стотици хиляди купувачи на жилища в съседна Унгария теглиха заеми в швейцарски франкове, но бяха ударени тежко от спада на местната валута. Форинтът е поевтинял с около 75% от 2008 г. насам, когато са отпуснати повечето кредити.

Планът гарантира 50% от стойността на ипотеки на стойност до 75 000 евро при 5% първоначална вноска. Така се намалява рискът за банките, което им позволява да отпускат по-евтини заеми. На 8 януари румънската централна банка понижи основния лихвен процент до рекордно ниските 3,75%.

Гаранциите, които само за тази година възлизат на 447 млн. евро, целят и да противодействат на затягането от страна на западните кредитори, които ограничиха отпускането на заеми в евро за дейностите си в Румъния преди излизането на резултатите от стрес тестовете в ЕС през ноември.

От първоначалната четиригодишна програма на румънското правителство са се възползвали около 100 000 румънци, като общата сума на гарантираните от държавата заеми е около 4 млрд. евро.

Към края на миналата година средната ипотечна лихва в Румъния е била 6,11% в сравнение с рекордните 14,76% през 2009 г. За сравнение средната лихва по ипотечните кредити в евро е 5,87% в сравненеи с 9,17% към края на 2008 г.

Средната цена на апартамент в Румъния към края на 2013 г. е била 898 евро в сравнение с над 2000 евро през 2008 г., показват данни от сайта imobiliare.ro. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:22 | 08.09.22 г.
fallback