Руски бизнесмен купува ресторантите на McDonald's в Румъния, съобщават медиите в северната ни съседка.
Новият собственик ще запази бранда, под който оперират заведенията, като ще плаща такса за франчайз и дял от годишния оборот, допълва агенция Медиафакс.
Информацията е потвърдена от източник, близък до ръководството на McDonald's Румъния. Още не е ясно обаче кой е купувачът на бизнеса на веригата за бързо хранене в северната ни съседка.
През последните години веригата направи няколко опита да прехвърли местния бизнес в ръцете на франчайзополучател.
McDonald's навлезе на румънския пазар през 1995 г. и беше единствената верига за бързо хранене, която стъпи в страната директно, за разлика от конкурентите ѝ KFC, Pizza Hut и Subway, които стартираха дейността си с франчайз.
Подобен модел обаче McDonald's установи и в други държави от региона на Източна Европа – Молдова, Грузия, Азербайджан, както и България. Подобни са и тенденциите в Южна Америка.
Припомняме, че през 2013 г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри сделката между Kingsbury Corporation и холандската Sunfoods Holdings, собственик на „Сънфудс България“ - управител на ресторантите за бързо хранене McDonald`s по силата на франчайз. Параметрите на сделката обаче не бяха разкрити заради търговската тайна.
Преди това американската верига изненадващо затвори заведенията си в Македония.
След като стъпи в страната през 1994 г., McDonald's Corporation сама управляваше бизнеса си в България. През 2006 г. обаче компанията въведе лицензионна структура (Developmental Licensee) - форма на франчайзинг, с която дава право на рзлични партньори да оперират заведения под бранда и да ползват ноу-хау на корпорацията. В замяна те се ангажират да инвестират собствени средства за развитието на марката и да плащат на американската верига процент от продажбите.


Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Времето утре: До обяд слънце, после облачно и дъждове
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна
Мениджър от АЕЦ "Козлодуй" получи инфаркт, транспортираха с въздушна линейка
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО
преди 11 години Всички амереикански хранителни вериги са на принципа на франчайз.Това е политиката на лицензовото робство.Чрез лицензите се контролират цели отрасли.Даже се учудвам, че късно е предложен този вариант в България.И скритата идея е, че ти можеш да развиваш бизнеса на Макдоналдс, но земята под заведението е на корпорацията, ти никога не си неин собственик.Така Макдоналдс владее едни от най-апетитните места по света и ако утре реши да смени идеята, няма как да бъде спрян. отговор Сигнализирай за неуместен коментар