Всички, които внимателно наблюдават Великобритания след Brexit, виждат как имотният балон започва да издиша, пише Bloomberg.
Броят на сделките се понижи до най-ниско ниво от 2008 г. насам и се очаква да остане такъв за цялата година, а ръстът на цените е в застой. В Лондон картината е още по-мрачна, тъй като цените тръгват надолу.
Тези, които категорично винят Brexit обаче, не бива да забравят, че бумът на цените на имотите е пред изчерпване и на друг пазари. UBS например очаква цените на жилищата в Швейцария да паднат за първи път от 17 години през тази година заради прекомерния ръст и недостъпността на имотите от последните години.
Индексът на банката, който следи динамиката на пазара на имоти, отчита понижения за първото и второто тримесечие.
Тези, които очакват цените в Лондон да се стабилизират, трябва да се надяват, че Великобритания е по-стабилен пазар от Швейцария. Не трябва да се забравя, че пазарът в Лондон вървеше надолу още преди вота за Brexit.
Купувачите на първи дом трябва да платят за жилище сума средно 10 пъти над годишния им доход, според ипотечния кредитор Nationwide. Това е най-високата цена за повече от три десетилетия назад и около два пъти по-висока спрямо средното национално равнище.
От гледна точка на достъпност цените на жилищата в Лондон могат да паднат и наполовина и все още да не са достатъчно достъпни. Това не е балон, който може да се надуе само от ипотечното кредитиране, предупреждава Moody's. Според рейтинговата агенция Brexit ще допринесе за допълнително, по-широко забавяне на покупките на жилищата и тегленето на нови заеми.
Подобно “захлаждане” се очаква и за офис площите в Лондон.
Има данни, които показват, че спадът вероятно ще бъде управляем – например ограниченото предлагане и на офиси, и на жилища, както и изгодният обменен курс на британския паунд за чужденците извън Европейския съюз (ЕС). Лихвите също се очаква да тръгнат надолу заради политиката на централната банка на Великобритания.
Ако и другите глобални финансови центрове обаче също преминават през забавяне на пазара на имоти във време на ниски лихви, ще става все по-трудно за ситуацията на Острова да се обвинява Brexit. Просто най-вероятно тухлите и бетонът не това, което бяха.


Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Синьо-зелен диамант беше продаден за над 17 млн. долара на търг
Кризата е направила институциите слаби, очакванията към Радев са големи
Мел Гибсън пак с младо гадже - 44-годишна моделка
Заради високи цени: Глобиха гръцка компания с 1,7 млн. евро
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса