fallback

Новото летище в Истанбул - между ислямската традиция и футуризма

Новото летище в турския финансов център обслужва по един полет на всеки 74 секунди

15:01 | 16.07.19 г. 1

Снимка: Istanbul Grand Airport

Постери с лика на турския президент Реджеп Тайип Ердоган се редуват с пана с надпис „Добре дошли у дома“, изписан на няколко езика. Това е първото, което виждат посетителите на излизане от новото мега летище в Истанбул, поставящо си за цел да се превърне в глобален транспортен хъб и ключов играч на световната авиационна сцена благодарение на географското положение на Турция на пресечната точка между Европа, Азия и Африка.

Залогът е висок. 16-годишното управление на Ердоган е белязано от влечението му към огромни инфраструктурни проекти – нови магистрали, джамии, пристанища и мостове, целящи да покажат величието както на Турция, така и на самия президент. Проектите променят страната и се очаква да се превърнат в двигател на икономиката, но осъществяването им често е свързано с огромни разходи за данъкоплатците. Ердоган ги нарича своите „луди проекти“, а новото летище, което ще погълне общо 10,2 млрд. евро, несъмнено е най-големият и най-лудият от тях.

Най-голямото летище в света

Летище „Истанбул“ беше официално открито на 29 октомври 2018 г. навръх 95-та годишнина от основаването на Турската република, а след три отлагания пое изцяло въздушния трафик от старото летище „Ататюрк“ на 6 април тази година. Оттогава до края на юни през новото летище са преминали близо 16 млн. пътници и то е обслужвало по един полет на всеки 74 секунди.

летище

Първоначалните планове бяха всички четири фази на проекта да бъдат завършени до 2025 г., но сега очакванията са това да се случи не по-рано от края на 2028 г. След окончателното си завършване летището, което в момента прилича на огромна строителна площадка, ще стане най-натовареното в света с капацитет от 200 млн. пътници на година. Това е почти два пъти повече в сравнение със сегашното най-голямото летище в света от гледна точка на пътникопоток - Хартсфийлд-Джаксън в Атланта, през което преминават 107 млн. пътници годишно.

летище

Общата площ на летище „Истанбул“ ще достигне 76,5 млн. кв. м и ще включва шест писти и четири терминала с полети до 350 дестинации в света. След завършването си то ще обслужва около 250 авиокомпании с възможност да приема до 2000 излитащи и кацащи самолета дневно.

Паралелно с изграждането на летището тече работа и по свързването му с централната част на Истанбул. До края на годината трябва да бъде пусната линия на метрото до финансовия квартал „Гайретепе“. Планирана е и високоскоростна жп връзка. Дотогава пътуващите могат да се придвижват с автобус, като пътуването до центъра на града отнема между 20 и 30 минути.

Ако се сбъднат оптимистичните очаквания на концесионера Istanbul Grand Airport (IGA), в който влизат пет водещи турски строителни компании, до 2025 г. летището трябва да създаде 250 хил. нови работни места и да допринася за близо 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Турция.

Ислямско изкуство с футуристични елементи

Проектантите на летището от лондонското архитектурно студио Grimshaw са почерпили вдъхновение от ислямското изкуство при дизайна на терминалите в съчетание с футуристичен изглед на инсталациите. Сградата е енергийно ефективна и е оборудвана с висококачествени охранителни системи и модерни технологии, които улесняват придвижването на пътниците. Откритите и закритите паркинги могат да приемат до 40 хил. автомобила.

летище

Летището разполага с 30 автоматизирани гишета за паспортен контрол, които могат да бъдат използвани от турски граждани над 18-годишна възраст. Без да чакат на опашка те сканират паспорта си и преминават през биометрична проверка чрез лицево разпознаване и пръстови отпечатъци, като цялата процедура трае между 18 и 20 секунди.

След като преминат през паспортния контрол, пътуващите се озовават в един от най-големите безмитни търговски комплекси в света с обща площ от 53 хил. кв. м. Безмитната зона е вдъхновена от Босфора, а размерът й е колкото девет футболни игрища. 

летище

Зоната е управлявана от компанията Unifree, турския филиал на Heinemann Group, която е най-големият оператор на безмитни зони в света. В средата на 2018 г. тя подписа 25-годишен договор с IGA да оперира магазините, в които са заети близо 3000 души.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:05 | 14.09.22 г.
fallback