fallback

Бъдещето на лихвите по ипотеките е на отрицателна територия

Какви са лихвите по ипотечните кредити по света и в България?

13:38 | 25.08.19 г. 11

Снимка: Pixabay.com

Стремителният поход на света към нулеви или негативни лихвени проценти наскоро премина още един крайъгълен камък – на купувачите на жилища в Дания на практика ще се плаща, за да изтеглят 10-годишни ипотечни кредити.

Jyske Bank, която е третият по големина кредитор в Дания, обяви в началото на август лихви от -0,5% преди такси по ипотечните кредити. В същото време Nordea Bank предлага 30-годишни ипотечни кредити с годишна лихва от 0,5% и 20-годишни кредити с нулев лихвен процент.

Годините на количествени облекчения от централните банки доведоха до понижаване на лихвените проценти по света, изкривявайки традиционната икономика на кредитиране и заемане на средства. Тенденцията е най-силно изразена в Европа, където лихвите по жилищните кредити в еврозоната намаляха до 1,65% през юни – най-ниското ниво от началото на воденето на статистика през 2000 г.

Въпреки че някои региони не се вписват в тенденцията, лихвите по ипотечните кредити са на или близо до най-ниското си ниво на повечето големи световни пазари. Това повиши търсенето от купувачи на жилища и доведе до ожесточена конкуренция сред кредиторите.

Bloomberg прави преглед на лихвите по ипотечните кредити по света:

САЩ

Средната лихва по 30-годишните ипотечни кредити в страната е 3,6% и е най-ниската от ноември 2016 г. Последвалият ръст на търсенето на жилища доведе до увеличаване на общия ипотечен дълг до 9,41 трлн. долара през второто тримесечие, като той надминава връхната точка по време на финансовата криза през 2008 г.

В същото време молбите за рефинансиране на ипотеките достигат тригодишен връх. Ползите за купувачите на жилища в градове като Ню Йорк и Сан Франциско обаче не са толкова големи, тъй като бумът на  жилищния пазар доведе до недостиг на достъпни жилища.

Франция

Лихвите по ипотечните кредити във Франция достигнаха средно 1,39% през юни, сочат данни на Френската централна банка. Банковата индустрия в страната е изключително конкурентна. Много кредитори се надпреварват да привличат клиенти с все по-евтини оферти.

Германия

Лихвите по ипотечните кредити в Германия също са на исторически ниско равнище тази година като средната лихва по 10-годишните кредити в момента е под 1%. Някои кредитори предлагат и лихви около 0,5%, сочи справка в сайта за сравняване на лихвите Interhyp.

Перспективите за ново понижаване на основния лихвен процент може да тласне много лихви по ипотечни кредити към нулата. Това обаче може да има ограничено въздействие върху жилищния пазар, тъй като само 46% от германците са собственици на жилища спрямо средно 69% в ЕС.

Великобритания

Лихвите по ипотечните кредити във Великобритания са почти непроменени тази година въпреки спада на цялостните разходи по обслужването на кредити на фона на влошаването на перспективите пред икономиката.

Лихвите по двегодишните ипотечни кредити с фиксирана лихва са намалели само с 8 базисни пункта от януари до юли. Една от причините за това е, че регулаторният орган на Английската централна банка охлажда желанието на кредиторите да опитват да спечелят пазарен дял, като смекчават изискванията за отпускане на ипотечни кредити, тъй като е обезпокоен за финансовата им стабилност, казва Марк Гилбърт от Bloomberg Opinion.

България

У нас последните данни на Българската народна банка (БНБ) за юни показаха спад на лихвите по жилищните заеми в левове с 0,30 процентни пункта до 3,12% и с 0,35 процентни пункта при жилищните кредити в евро до 3,43%. През последните две години отпусканите от банките заеми растат, като последните данни на БНБ от юни са за ръст на жилищните заеми с 11,8% на годишна основа, а при потребителските кредити повишението достига 10,6%.

Ускоряването на ръста на кредитирането накара БНБ да увеличи през март нивото на антицикличния буфер до 1% от април 2020 г. спрямо 0% до края на третото тримесечие и 0,5% до края на първото тримесечие на 2020 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:25 | 14.09.22 г.
fallback