През изминалото десетилетие приложението Airbnb, което свързва краткосрочните наематели с „уютните“ тавански помещения и петзвездни „преживявания“, се превърна в икономически кошмар за градове като Париж, Амстердам и Барселона, пише Bloomberg в свой анализ.
Увеличеното търсенето подхрани туристическия поток, а това предизвика недостиг на жилища за местните жители и оказа допълнително напрежение върху обществената инфраструктура. Много градове започнаха да налагат ограничения по отношение на краткосрочното отдаване под наем на апартаменти.
Сега всичко това изглежда е история.
Ако днес можехте свободно да се разхождате по най-известните градски улици, щяхте да видите как човечеството е спряло своя забързан ход.
Националните карантини и глобалните забрани за пътувания изпразниха оживени горещи точки като операта в Сидни, нощните пазари в Банкок, Лувъра в Париж и Колизеума в Рим.
Световните туристически места се затварят и екосистемата, която се развихри около тях, се разпада - включително Airbnb.
Апартаменти, които някога са отдавани на заможни туристи, сега отчитат спад на резервациите от 41% до 96%. Помещенията вече се предлагат в сайтове за дългосрочно наемане или се предлагат на здравни работници в знак на солидарност.
Според кмета на Париж в града има 100 000 празни и 100 000 жилища, които не са основни на собствениците им, а това подхранва усещането за социална несправедливост. Проучване на Airbnb в квартал в Лисабон, проведено между 2015 и 2017 г., установи, че е налице не споделена икономика, а буквално мания за купуване и отдаване под наем - 99% от краткосрочните наеми са през цялата година.
Дали обществото ще иска да се върне към това след Covid-19?
Докато домакините на Airbnb кандидатстват за финансова подкрепа, за да преодолеят кризата, може да помислят за бъдеще, което се очертава да е по-различно.
Посткоронавирусният туризъм и градският живот може да не се възстановяват толкова бързо или гладко, както след предишни бедствия като атаките на 11 септември в САЩ или SARS.
Продължението на материала четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?


преди 6 години А, ахамислех че еърбнб е името на онлайн дистанционната форма на контрола на БНБ в/у банките в България отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Е, е, пандемията няма да продължи вечно. А дори една фирма да фалира, софтуера и идеята за споделената икономика няма как да загине. отговор Сигнализирай за неуместен коментар