Американската компания Facebook получи антитръстово обвинение от регулаторите в Европейския съюз (ЕС), които твърдят, че компанията може да е ги е подвела, когато е поискала одобрение на сделката по придобиването на чат услугата WhatsApp през 2014 г., пише Bloomberg.
Най-голямата социална мрежа в света е изправена пред възможността да ѝ бъде наложена глоба до 1% от годишните ѝ продажби за това, че е предоставила „некоректна или подвеждаща информация“ по време на разглеждането на придобиването от ЕС през 2014 г.
До 31 януари компанията трябва да отговори на Европейската комисия (ЕК). Одобрението на сделката като цяло не е изправено пред рискове, посочват властите в официално изявление.
Facebook е поредният технологичен гигант, към който ЕС обръща поглед тази година, след като нареди на Apple да плати близо 13 млрд. евро и започна три отделни антитръстови разследвания на Google.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер заяви по-рано тази година, че властите имат въпроси към Facebook във връзка с промените в политиките ѝ, които позволиха реклама във Facebook и Instagram, базирани на данни, получени от WhatsApp.
Facebook е изправена пред разследвания от страна на европейските регулатори във връзка със сливането на данните си с тези на чат приложението. Освен това е разследвана от германски антитръстов орган за това, че е мотивирала потребителите да се регистрират в услугата, залагайки именно на поверителността на данните и фактът, че те не се предоставят на други услуги.


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото