fallback

Онлайн платформите се сблъскват с нова вълна от дезинформация за коронавируса

В момента те се опитват да премахнат видео, в което се твърди, че маските ни разболяват

17:57 | 08.05.20 г. 23

Социалните мрежи работят за премахването или спирането на конспиративно видео, свързано с коронавируса, което включва фалшиви, подвеждащи или недоказани твърдения за Covid-19.

Близо 26-минутното видео „Pandemic Movie” твърди, че е откъс от по-голям документален филм, който ще излезе това лято, и съдържа твърдения за произхода на вируса и как той се разпространява. Видеото се опитва да каже, че пандемията е създадена, за да се печели от ваксини.

Сред другите твърдения, които се противопоставят на съветите на медицинските експерти, е, че маските могат да направят хората по-болни.

До средата на седмицата видеото е гледано и споделяно широко в YouTube, Twitter, Facebook и Vimeo. Откъси са споделяни и в Twitter.

Всичко това се случва в момент, в който медицинската общност се сблъсква с вълна от дезинформация и нападки от страна на създателите на конспиративни теории. Някои от тях прекрачиха границата отвъд публикуването онлайн, като оказват натиск върху лекарите за доказателства за това колко сериозна е пандемията.

Google, Facebook, Twitter и други технологични платформи ще обсъдят какво да правят, за да се справят с нарастващата дезинформация за коронавируса.

Видео, споделено във Facebook, от някой, който твърди, че е част от екипа на филма, е гледано над 1,7 млн. пъти до четвъртък и е споделено над 140 хил. пъти. Мъжът е насърчил потребителите да свалят видеото от уебсайта на филма и да го споделят „във всичките ви любими платформи“.

Едно от видеата в YouTube е гледано над 1 млн. пъти преди да бъде свалено, пише MIT Technology Review.

Първоначално Facebook е отказала да коментира дали видеото нарушава нейните политики, а говорителят на компанията е посочил, че видеото е насочено към екипа за проверка на фактите и оценка. По-късно той коментира: „Твърдението, че носенето на маска може да те разболее, може да доведе до непосредствена вреда, така че премахваме видеото“. Същото видео, както и няколко други идентични, обаче са били налични часове след този коментар.  

По думите на говорител YouTube бързо премахва отбелязаното съдържание, което нарушава нейните насоки, включително това, което включва необосновани съвети за диагностика на Covid-19. Според компанията видеото е премахнато, защото има твърдения за лечение на новия коронавирус, които не са подкрепени от здравните организации.

Vimeo посочва, че се опитва активно да защитава платформата си „от съдържание, което разпространява вредна и подвеждаща здравна информация“. Компанията твърди, че видеото е премахнато за нарушаване на тези политики и допълва, че непрестанно ще следи и ще продължи да премахва подобните видеа, които се качват в нейната услуга.

Twitter пък посочва, че е блокирала хаштаговете #PlagueofCorruption и #PandemicMovie от търсачката си. Според компанията видеото, което е било споделено в платформата от Джуди Миковиц, която участва в него, не е нарушение на правилата. Във видеото обаче Миковиц твърди, че маските са опасни и „буквално убиват хора“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:38 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Социални мрежи виж още