Китайската технологична компания ByteDance планира ръст на приходите от около 20% през 2025 г. въпреки потенциалния световен икономически спад – темп на разрастване, който може да ѝ помогне да се изравни с глобалния бизнес на компанията майка на Facebook и Instagram Meta Platforms, предава Bloomberg.
Собственикът на TikTok очаква продажбите му да се увеличат до около 186 млрд. долара спрямо 155 млрд. долара през 2024 г., твърдят запознати с финансите му източници. Това ще сложи край на годините на ръст от над 20% и ще приближи китайския интернет лидер на косъм под прогнозираните за тази година приходи на Meta от около 187 млрд. долара. ByteDance твърди, че месечно активните потребители на всичките ѝ приложения са над 4 милиарда, което е приблизително колкото тези на Meta, казват източниците, пожелали да останат анонимни, тъй като обсъждат конфиденциални прогнози.
Главоломното издигане на TikTok попадна в центъра на вниманието, след като администрацията на Байдън предприе действия за забрана на китайския феномен сред социалните медии в САЩ, позовавайки се на съображения за национална сигурност. Тръмп, от своя страна, дава на ByteDance време да сключи сделка за продажбата на TikTok – процес, който продължава месеци и вече привлече интереса на компании като Amazon.com и Oracle.
Въпреки заплахата от спиране на достъпа до САЩ, международният бизнес на ByteDance се разраства с разширяването на TikTok в световен мащаб. Макар че предвиденият за 2025 г. темп на растеж е малко по-нисък от миналогодишните 29%, тази цел може да се промени, тъй като ръководителите придобиват по-добра представа за бизнеса.
Говорител на ByteDance не е отговорил на запитванията за коментар.
Миналата година фондът Vision на SoftBank Group преоцени компанията на повече от 400 млрд. долара, отчасти заради нарастващото ѝ присъствие в областта на генеративния изкуствен интелект. Компаниите Fidelity Investments и T. Rowe Price Group също са оценили ByteDance, съответно на над 410 млрд. и 450 млрд. долара, съобщи Bloomberg News.
Все пак общият ръст на стартъпа се забавя рязко от 2023 г. насам.
Водещата ѝ китайска видеоплатформа Douyin се бори с намаляващото потребление и разходи за реклама във втората по големина икономика в света. Междувременно TikTok – почти идентично копие на китайския си братовчед – пое по-голямата част от тежестта за ръста на приходите.


Оставиха в ареста мъж, спипан с малко дрога във Варна
България е втора по поскъпване на жилищата в ЕС
СЗО: Епидемията от ебола се разраства
Приключва жътвата на ечемика в Добруджа: 636 килограма от декар е средният добив
Фотограф показва красотата на Варна през своя обектив
МВФ: При AI за нас рисковете са двустранни
МВФ: Мнозина се изненадаха от устойчивостта на пазара
Вътрешните борби на демократите в САЩ може да им костват междинните избори
Къде да инвестираме, докато щатският фондов пазар се балонизира
Фараж разсейва вниманието
MINI отбелязва юбилей със специалното Oxford Edition
Синдикатите във Volkswagen се готвят за стачка
Ето ги първите отличници в най-тежките краш тестове на Euro NCAP
Девет често срещани проблема при китайски автомобили
Най-мощният Land Rover Defender беше „скопен“ заради емисиите
Гигантските стенописи на Ким в Северна Корея издигат култа към личността на нови висоти
Заради "резервите" на България: Одобряват санкциите срещу Русия, но без името на патриарх Кирил
Колко протеин е нужен на жените?
Силни бури връхлетяха части от България ВИДЕО
Животът на Доли Партън ще блести на Бродуей