Съюзът на българските журналисти (СБЖ) поиска законодателни промени, които да гарантират защитата на журналистическия труд и свободата на медиите. Предложението е внесено в комисия по култура в Народното събрание, съобщиха от организацията.
СБЖ предлага сключването на колективен трудов договор, който да пази правата на журналистите. В момента такъв съществува само в обществените медии - БНТ, БНР и БТА.
От Съюза ще поискат държавата да наложи по законодателен път, чрез Кодекса на труда, приемането на рамков национален колективен трудов договор на журналистите, който да признава особената роля на тази професия в съвременното демократично общество”, коментира Снежана Тодорова, председател на Управителния съвет на СБЖ.
„Ние сме обезпокоени от състоянието на медийната среда в България. Сривът на страната ни на незавидното 113-то място е показател за деградация. Принизяването на ролята на медиите се отразява тежко на журналистическата професия, която запада морално и материално", каза още тя.
СБЖ предлага на комисията по културата и медиите да бъдат предприети стъпки и за признаването на журналистическия труд като втора категория. Особено внимание в законодателните инициативи се обръща на контрола върху държавното субсидиране на медии и управлението на средствата по европейски програми и проекти, защото само публичните институции могат в днешните условия да запазят финансовата връзка общество-медии.
Законодателните инициативи на СБЖ подлежат на обсъждане, допълване и юридическо прецизиране, като организацията очаква мнението на колегията относно предложенията.


Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Мъж е задържан, след като е ударил Ивайло Мирчев при спор за паркиране
Виктор Колая преди SENSHI 31: „Бойните умения са като оръжие, трябва самоконтрол“
Варненецът Иван Иванов отпадна на 1/4-финал в Испания
Два района във Варненско остават без вода
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Искрен Иванов: САЩ и Китай са партньори, а не стратегически опоненти
Турция повиши прогнозата си за инфлацията заради войната с Иран
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Огромна рокля от българска дантела твори дизайнера Иван Донев
Един семеен ден на Day Off: Family Time на 16 май
Украински робот взриви сграда, контролирана от руснаците
Вижте къде в София няма да има вода на 18 май, понеделник
Арестуван е шефът на белградската полиция Веселин Милич
преди 9 години Само почасовото заплащане и пряко договаряне между работник и работодател е горчивото лекарство за обезпаразитяване! Всичко друго е "справедлива" мизерия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тъжно, но всяка улична кYrv@ рано или късно одъртява и свършва на бунището. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аааа ей къде им бил проблема че се сриват морално /за поголовната им интелектуална нищета нищо не е споменато - странно?! / - няма колективен/браншови договор бей , няма и другарски съд няма и проф. комитет няма , ама и образовани журналисти също :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар