Скандалът с подслушванията в САЩ се отразява върху доверието на германците в САЩ. Ново проучване на общественото мнение показва, че все по-малко хора в Германия възприемат Америка като надежден партньор.
Проведеното от обществената телевизия ARD и ежедневника Die Welt проучване сочи че едва 35 на сто от германците възприемат Вашингтон като надежден партньор на страната, а данните показват значителен спад в доверието.
Рейтингът на американския президент Барак Обама сред германците също се е сринал. Така един от доскоро най-популярните и подкрепяни политици днес се радва на позитивната нагласа на едва 43 на сто от запитаните. Повече от половината от германците обаче не са никак доволни от представянето му.
Германският канцлер Ангела Меркел, за чийто личен мобилен телефон също има подозрения, че е бил подслушван от американските служби за сигурност, по-рано предупреди, че "шпионирането на приятели е неприемливо". Меркел категорично заяви на Обама, че ако информацията бъде потвърдена, това ще представлява „тежко нарушение на доверието“.
Във връзка със случая Германия настоява Вашингтон да подпише споразумение с Париж и Берлин за забрана на шпионажа. Ангела Меркел отново потвърди колко важни са връзките на Германия със САЩ и заяви, че страната няма намерение да предприема никакви мерки, които биха навредили на отношения с Америка.
„Трансатлантическият съюз за нас остава от изключителна важност“, заяви говорителят на Меркел Щефен Зайберт пред репортери. Въпреки това Германия ще иска бившият служител на американската Агенция за национална сигурност Едуард Сноудън, от чиито разкрития се породи скандалът, да даде показания във връзка с твърденията.
Повече за скандала по оста Берлин-Вашинтон може да научите научите от материалите на Bulgaria On Air и Bloomberg!


Останките на кораб от Втората световна война изкочиха от падналото ниво на Дунав
Българско семейство пострада при катастрофа в Халкидики
Ще подкрепи ли Радев Йотова за президент?
Научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с Ден на отворените врати в Несебър
„Прогресивна България“ предлага промени заради решението на КС за особения управител
Стейбълкойните са грешното оръжие в борбата за надмощие между САЩ и Китай
Предградия на Бордо са в риск, 200 000 души бягат от пожари в Испания и Франция
Пробивът в Hugging Face показва, че AI става твърде труден за сдържане
Средните сили ще продължат да се обединяват срещу САЩ
Гроси: ООН има нужда от правила за AI оръжията
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
От първо лице за падналата турбина в тунела "Витиня"
Задържаха ресторантьор в Несебър, спипаха го с 350 гр. марихуана
Руската църква е в класните стаи, свещеници преподават "уроци по целомъдрие"
Божанов: Мандат за Йотова би бил трети мандат за Радев
преди 12 години Нова версия за убийството на Кенеди:Види се, трябва да е било с превантивна цел. Да не говори много-много. Защото, се случва след знаменитата му фраза " Ich bin ein Berliner!" , сикрет сървис са се уплашили, че той е дал знак на немците, че /някога, напред в бъдещето - което, вече, е факт - знам, че мен ме подслушват, щом съм един от вас, и вас ще ви/- ще бъдат подслушвани. Та, от него насетне, наистина, никой американски президент повече не си е позволявал, дори индиректно, да намекне на Европата за дългото Ухо на големия Брат. Разбира се, всички съвпадения с действителни лица и събития са напълно случайни...;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Рейтингът на Обама сред жителите на Германия също се е сринал===================================================*** да го д#ха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар