fallback

Технологичното изоставане на Европа буди тревоги

Групата JEDI призовава за незабавно създаване на общоевропейски фонд от 1 милиард евро

16:44 | 02.04.18 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европа рискува да изостане в световната борба за технологии на бъдещето. Това твърдят представители на така наречената група Джедай (JEDI), която обединява най-големите умове на региона, докато Google, Apple, Facebook и китайските компании за изкуствен интелект си пробиват път напред в надпреварата за технологично върховенство, пише в свой анализ Bloomberg.

Сред 117-те членове на JEDI или Общата европейска инициатива за преломни технологии (Joint European Disruption Initiative) са бившият главен изпълнителен директор на Deutsche Telekom Рене Оберман, първата френска космонавтка Клоди Ерниер ръководителят на държавната агенция за киберсигурност Гиьом Пупар и Волфганг Валщер, директор на германския център за проучване на изкуствения интелект DFKI. Инициативата е призив за спешни правителствени действия. 

"От значение е скоростта, скоростта в иновациите, скоростта в изпълнението, скоростта в умно изготвената регулация," каза Андре Льозекрюг-Пиетри, инвеститор, който от години работи в Китай и лобира за създаването на групата Джедай през август. "Бъди този, който определя скоростта, и ще бъдеш този, който задава нормата. Ако Европа не промени темпото, ще стане неактуална," допълни той.

Групата призовава за незабавно създаване на общоевропейски фонд от 1 милиард евро (1,2 милиарда долара) за проекти по фундаментални проучвания, като трябва да има един малък, гъвкав орган, на когото ще му отнема само няколко месеца да вземе решение по някой проект. Неправителствената група иска да организира усилията си по подобие на американската DARPA (Defense Advanced Research Project Agency) към министерството на отбраната.

Тази американска агенция е помогнала за създаването на компютърната мишка, ранна версия на робот с изкуствен интелект, както и предшественика на интернет.

Прекалено бавно

Макар френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел да проявиха ентусиазъм по въпроса за необходимостта от по-големи европейски усилия в областта на революционните технологии, ръководителите от сектора се опасяват от липса на спешни действия в региона. Заплетените европейски коридори на властта, европейската бюрокрация и бавното вземане на решения означават, че ще минат месеци преди да се задейства някоя операция, подобна на JEDI, според двама представители от офиса на Макрон.

Всички инициативи са добри, но точно сега проектите или се правят в национален мащаб и са прекалено малки, или пък са на европейско равнище и процесът на взимане на решение е прекалено бавен, каза в интервю Марван Лахуд, член на Джедай и заместник-председател на френската биометрична компания Idemia.

На фонда на ЕС за иновации "Хоризонт 2020" му трябват близо осем месеца да прегледа проект преди да му отпусне средства и не финансира основни проучвания за изобретения, които ще задават посоките за десетилетие напред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:00 | 09.09.22 г.
fallback