fallback

Приходите от мобилни гласови услуги в България продължават да се свиват

През 2014 г. те намаляват със 7,5%, разкрива доклад на КРС

16:03 | 12.06.15 г. 4

Продължава тенденцията на спад на приходите на пазара на мобилни гласови телефонни услуги в България през 2014 г., когато те намаляват със 7,5%, разкрива нов доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

Като причина за това се сочи насищането на традиционните пазари на гласови услуги и наложените намаления на цените за терминиране в индивидуални мобилни мрежи.

Предприетите регулаторни мерки доведоха до намаляване на цените на терминиране на мобилните мрежи. Въпреки това относителният дял на трафика, реализиран в рамките на дадена мобилна мрежа, запазва своите високи стойности – 80,2%. Въпреки това тенденцията за намаляване продължава.

От КРС отчитат, че през миналата година има спад от 2,8%, който е за сметка на трафика, генериран към други мобилни мрежи. Той пък отбелязва повишение с почти 3 на сто до 16,3%.

„Ефектът от предприетите регулаторни мерки във връзка със затварянето на трафика в рамките на мрежата би трябвало да продължи да се проявява през следващите години“, посочват още от комисията.

През 2014 г. продължава преразпределението на пазарните дялове. Спад от 2% отбелязва „Мобилтел“ ЕАД, чийто дял достига 38,8% на база брой абонати. На база приходи той спада с 3,4% до 38,9%, сочат данните от доклада.

„БТК“ ЕАД отбелязва най-голям ръст (1,1%) до 23,2% пазарен дял на база брой абонати, както и 4,8% ръст до 26% дял на база приходи. Основен фактор за преразпределението и засилването на конкуренцията в сектора се оказва преносимостта на номерата. През миналата година броят на пренесените номера се е увеличил с 27,55% спрямо 2013 г.

Според Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на пазара на мобилни гласови телефонни услуги има засилване на конкуренцията през последната година, като очакванията са тенденцията да се запази заради предприетитет регулаторни мерки.

Продължава спадът при фиксираните телефонни услуги

Същевременно за 2014 г. КРС не отчита промяна в тенденциите в развитието на фиксираните телефонни услуги в страната. Докладът сочи, че потребителите показват все по-слаб интерес към тях, а това води до спад в потреблението.

Според КРС този пазарен сегмент отчита спад в общите приходи, на общия брой фиксирани телефонни постове, както и на обема на изходящия трафик.

Въпреки спада в търсенето през 2014 г. има ново предприятие, което се е регистрирало за предоставяне на фиксирана телефонна услуга. През годината общият им брой достига 26.

Има слаб спад в броя на пазарните участници, показва докладът. Три фирми са подали искане да бъдат прекратени разрешенията им за ползване на ограничен ресурс географски номера.

Висок остава пазарният дял на „БТК“ ЕАД на база приходи – той възлиза на 86,9%. Спрямо 2013 г. той отбелязва ръст от 0,8%.

Освен че има спад в потреблението на услугата „избор на оператор“, КРС отчита и намаление в броя на абонатите, които ползват услугата. В края на 2013 г. те са намалели с 95,2%. Според доклада основната причина за това е вливането на „Орбител“ ЕАД в „Мобилтел“ ЕАД, след което предоставянето на услугата е прекратено.

„Предлагането на абонаментни планове с включени минути за телефонни повиквания продължава и през 2014 г., като този вид трафик възлиза на близо 73% от общо генерирания трафик на дребно“, гласи докладът.

Данните сочат, че най-голям дял от него се формира от повикванията в собствената мрежа (on net), докато повикванията към мобилни мрежи формират най-малък дял. Приходите от телефонни повиквания в периода 2013-2014 г. намаляват със 17,2%.

On net трафикът формира основна част от общо реализирания трафик. Въпреки това обемът на този вид трафик за 2014 г. намалява с 19,1 на сто, а трафикът от повиквания към други фиксирани мрежи нараства с 12,4%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:31 | 14.09.22 г.
fallback