В софтуерния гигант Microsoft една ера е към края си. Дългогодишният главен изпълнителен директор Стив Балмър ще подаде оставка в рамките на 12 месеца, съобщи Microsoft. Той ще остане на поста си, докато бъде определен негов наследник. В предборсовата търговия акцията на концерна скочи с почти 8 на сто.
"Никога не е перфектният момент за този вид промени", заяви Балмър. "Но сега е подходящият момент".
Бордът на дружеството създаде специален комитет, в който влиза и председателят Бил Гейтс, който следва да намери наследник. Предвид ще се вземат както външни за компанията, така и вътрешнофирмени кандидати.
През последните 32 години Балмър оглавяваше няколко подразделения на Microsoft. Той заемаше поста главен изпълнителен директор от януари 2000 година.
Под управлението на Балмър Microsoft трябваше да поеме много критики, защото влиянието на групата спадаше в лицето на нарастващата популярност на мобилните устройства и интернет услуги. Microsoft обаче реагира и предприе радикална промяна, като дори започна да се конкурира срещу дългогодишните си партньори със самостоятелно създавани таблети.
През юли обаче Microsoft разочарова за пореден път пазара с резултатите си за четвъртото тримесечие. Причината, наред с други неща, бе и голямото отписване в размер на 900 млн. долара заради таблетите Surface. Именно тези променени тенденции накараха компанията преди няколко месеца да предприеме първото мащабно преструктуриране от 5 години насам. Технологичният гигант ще се концентрира върху бизнеса с телефони, игровите конзоли и услугите. По думите на Балмър Microsoft ще е в състояние да реагира по-бързо на пазарните промени. В мемо до служителите Балмър посочи тогава, че промените означават, че компанията застава зад единна стратегия като едно цяло, а не зад съвкупност от стратегии на различните бизнес направления.
Единната стратегия има за цел да обедини заедно разностранни области като Windows, Windows Phone, Xbox, Surface, Office 365 и други.
"Гордея се от това, което сме постигнали. Разраснахме се от 7,5 млн. до близо 78 млрд. долара през годините, в които съм част от Microsoft и от 30 служители вече те са близо 100 000", пише Балмър във вътрешно писмо до служителите на компанията. Той работи в концерна от 11 юни 1980 г. и е тридесетият служител на Microsoft, както и нейният първи мениджър, който е назначен лично от Бил Гейтс.


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост
преди 12 години Защо да е изненадваща новина ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Изненадваща новина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар