Зловреден софтуер от типа malware*, идващ от рекламна компания в Китай, може да зарази новите мобилни устройства на Apple, твърдят експерти от Palo Alto Networks, цитирани от Bloomberg.
Софтуерът, наречен YiSpecter, засяга предимно мобилните устройства на Apple в Китай и Тайван, като сваля приложения, които остават невидими за потребителя, твърдят експертите.
Кодът може да зарази устройства с марките iPhone и iPad, които са били „хакнати“ от потребителите, така че да се заобиколят софтуерните и хардуерните ограничения, както и тези, които не са променяни.
YiSpecter е поне вторият malware, за който през последните месеци стана ясно, че може да засегне приложения за устройствата на Apple. Другият зловреден софтуер, който прави същото, е XcodeGhost. Той тайно събира информация и я копира в централен сървър.
Чрез заразяването на телефони, които не са хакнати от потребителите, хакерите могат да заобиколят мерките за сигурност, които трябва да ограничават разпространението на зловреден код.
"Независимо дали iPhone-ът e хакнат или не, зловредният софтуер може успешно да бъде свален и инсталиран“, посочват експертите. „Дори и ръчно да изтриете въпросния софтуер, той автоматично ще се появи отново“.
Разпространението на YiSpecter започва още през ноември миналата година. Софтуерът отваря реклама на целия екран на устройството, когато потребителят пусне някое обикновено приложение според Palo Alto Networks.
Говорителят на Apple в Пекин не е открит веднага за коментар по темата.
*malware – вид софтуер, който нанася щети и поврежда работоспособността на устройството.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 10 години Лаком *** кръв ***! Дойде време и Епъл да си плати за евтините китайски писачи на код! Новата iOS9 е тотално компрометирана, независимо, че са се спотаили като пръдня в *** и лепят кръпки през ден като луди...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар