Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук заяви, че предложените разпоредби за магазините за приложения в САЩ и Европейския съюз биха изложили на риск личните данни на потребителите на iPhone.
„Apple вярва в конкуренцията", каза Кук. „Но ако бъдем принудени да пускаме непроверени приложения в iPhone, непредвидените последици ще бъдат сериозни", каза Кук по време на основната си реч на Глобалната среща на върха за защита на личните данни във вторник във Вашингтон. „Жадните за данни компании ще могат да заобикалят нашите правила за поверителност и отново ще проследяват потребителите ни против тяхната воля“, поясни той, цитиран от Bloomberg.
Въпросът за неприкосновеността на личния живот на потребителите е любима тема на Кук, която засяга, когато се появява рядко в публичното пространство, като редовно я нарича „основно човешко право". През последните години iPhone на компанията е в центъра на множество битки за неприкосновеността на личния живот.
Няколко топ технологични компании, които работят в икономиката на приложенията, се противопоставиха на начина, по който Apple прави бизнес, твърдейки, че твърденията на производителя на iPhone, че неговите рестриктивни политики гарантират неприкосновеността на личния живот и безопасността на потребителите, всъщност несправедливо облагодетелстват собствения му бизнес и вредят на техния.
Apple е подложена на глобален контрол във връзка с политиките на магазина си за приложения (App Store). ЕС работи по законодателство, което ще принуди компанията да позволи инсталирането на приложения от места извън App Store, което ще застраши контрола на концерна върху неговата платформа и потенциално ще ограничи възможността ѝ да събира комисионни от разработчиците.
В САЩ два законопроекта, които ще регулират магазините за приложения, управлявани от Apple и Google на Alphabet Inc., имат най-голям шанс да станат закон. През юли три дузини щати заведоха дело срещу Google, твърдейки, че компанията незаконно злоупотребява с властта си над индустрията за приложения чрез магазина Google Play за мобилни устройства.
Apple лобира усилено срещу регулациите на магазините за приложения с аргумента, че те ще направят екосистемата на iPhone по-близка до тази на Android, ограничавайки избора на потребителите и неприкосновеността на личния им живот. През декември миналата година Кук се срещна с няколко сенатори, включително с демократа от Минесота Ейми Клобучар, за да дискутират този законопроект и други антитръстови предложения.
Други големи технологични компании, като Spotify Technology SA и Microsoft Corp., лобират за обратното - в полза на отварянето на екосистемата на App Store. Миналия месец Google заяви, че ще започне да позволява на някои приложения да таксуват директно потребителите като алтернатива на плащането чрез Play Store, което е отстъпка пред нарастващите антитръстови опасения.


Албена отбелязва 57 години с повече от 12 000 гости
Всеки трети се пенсионира по специални условия
Спасители изтръгнаха от смъртта баща и дете, завлечени от мъртвото течение ВИДЕО
Стършел ужили мъж по пътя Дългопол – Варна, медици реагираха за минути
Бунт до България: 35 мигранти избягаха от гръцки център, 17 са задържани
Златото достигна тримесечен връх след намесата на САЩ на пазара на облигации
Nvidia вдига рязко цените на чиповете си, сървърите ще поскъпнат с над 15%
Канада очаква дълга митническа война със САЩ
На Бесент сигурно му се иска някой друг да е финансов министър на САЩ
Центровете за данни търсят нови дестинации, може ли България да е една от тях?
Защо Китай обяви 3 милиона коли на Tesla за опасни?
Шофьорите все още залагат на хибриди: как се промени пазарът през последните години
Бъдещите VW, Audi и Porsche ще използват американски софтуер
DIRAVI - забравеното инженерно чудо на Citroën
Джаз, наркотици и Ferrari: автомобилите на Майлс Дейвис
Вижте къде в София няма да има вода на 25 август, вторник
След побой: Мъж прати 11-годишно дете в "Пирогов" с мозъчно сътресение
Хари и Меган са вече с куфари в музея “Мадам Тюсо”
Много въпроси, но малко факти за мощния GPS заглушител