fallback

Apple се противопоставя на Закона за „правото на ремонт“

За лобиране против отпадането на "оторизираните сервизни центрове" от януари до април редица големи американски корпорации са похарчили над 350 хил. долара

17:15 | 24.05.17 г.
Автор - снимка
Създател

През януари в САЩ започна разглеждането на законопроект, който трябва да легализира така нареченото „право на ремонт“ на мобилните устройства. Ако документът бъде приет, производителите на смартфони ще бъдат задължени законово да продават резервни части и комплекти за ремонта на своите електронни устройства на независими сервизи и обикновените потребители.

И това не е всичко - компаниите трябва да разпространяват в мрежите си и сервизни и диагностични ръководства, предава Buzzfeed News.

Месец по-късно Apple официално обяви, че ще се опита да попречи на приемането на този „Закон за справедлив ремонт“, а от базираната в Купертино компания твърдят, че опитите на клиентите сами да поправят своите смартфони и таблети може да доведат до например възпламеняване на батериите.

Сега Motherboard публикува резултати от разследване, според което Apple и редица други компании наистина активно се опитват да не допуснат приемането на този закон. По-специално за лобиране в своя насока от януари до април редица големи американски корпорации са похарчили повече от 350 хил. долара.

В списъка на противниците са Apple, Verizon, Toyota, Lexmark, Caterpillar, Asurion, Medtronic и др. За сравнение, коалицията, която да представлява интересите на независимите сервизи, е похарчила за лобиране за същия период около 5 хил. долара.

Законопроектът е насочен към премахване на модела „оторизирани сервизни центрове“, към който се придържат повечето производители. Вносителите на проекта смятат, че такива центрове драстично завишават цените за ремонт.

Обичайните сервизи от своя страна пък правят поръчки за резервни части от Китай, за да се конкурират с оторизираните центрове. Законопроектът е иницииран от Repair.org в Небраска - съюз, който представлява интересите на независимите сервизи. 

Apple е заявил пред депутат от щата, че Небраска може да стане „Мека на хакерите“, ако това право бъде въведено. Освен това според компанията в САЩ вече имало над 270 центъра на Apple и 1370 оторизирани търговци, които могат да извършват ремонти. 

Новият закон при всички случаи не се очаква през 2017 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:10 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още