Книжата на няколко от азиатските поддоставчици на Apple понижиха стойността си за втори пореден ден след появата на статия в тайванското издание Economic Daily и заради коментарите на някои анализатори, които твърдят, че търсенето на iPhone X може да се окаже под очакванията за първото тримесечие, предава Ройтерс.
Apple ще свие прогнозата си до 30 млн. продадени бройки iPhone X през периода, пише вестникът, позовавайки се на анонимни източници. Това е под първоначалния ѝ план за 50 млн. бройки.
Компанията не е разкрила публично целите си относно желаните продажби на iPhone X за тримесечието. Припомняме, че устройството се появи на пазара през ноември тази година.
Някои анализатори също посочват, че търсенето е разочароващо. Базираната в САЩ JL Warren Capital прогнозира продажбата само на 25 млн. бройки, тъй като потребителите не са доволни от високата цена и “липсата на интересни иновации”.
Китайската Sinolink Securities заяви, че очаква цената на модела да намали ентусиазма на потребителите към продукта, като допълва, че бавното производство също засяга продажбите.
Но други са по-големи оптимисти.
“Работата ни продължава да подсказва, че тримесечията, завършващи през март и юни, ще имат значително повишение на продажбите на iPhone X”, коментира базираната в Чикаго Loop Capital. Тя прогнозира, че през първото тримесечие на 2018 г. ще бъдат продадени 40-45 млн. бройки от устройството, което е над прогнозата за 30-35 млн. за текущото тримесечие.
Анализаторите от Jefferies също очакват около 40 млн. продадени бройки iPhoneX през първото тримесечие.
Говорителка на Apple заяви, че компанията не коментира пазарни слухове.
По време на пътуването си в Китай този месец главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук обяви, че “не може да е по-щастлив” от търсенето на iPhone X в страната.
Сред поддоставчиците на Apple, които бяха най-засегнати от лошите прогнози, се нарежда Genius Electronic Optical, чиито акции понижиха цената си с 2,4% във вторник, а с това спадът им за седмицата достигна 11,4%. Книжата на Pegatron също понижиха стойността си в рамките на двата изминали дни от седмицата, като загубиха 3,2%.
Но спадът на Foxconn, един от основните поддоставчици на Apple, известен още като Hon Hai Precision Industry, беше по-слаб, едва 1,8% за двата дни.
Анализ на Ройтерс в китайските социални мрежи сочи, че интересът към iPhone X не може да се сравнява с шума около излизането на iPhone 6 през 2014 г., който помогна за насърчаване на масовите продажби на Apple в Китай.
Открити са само 4,97 млн. публикации, споменаващи iPhone X в Weibo този декември, в сравнение с над 11 млн. за iPhone 6 пред еквивалентния период през 2014 г., сочи анализът.
Книжата на Apple са повишили цената си с 50% през 2017 г.


Руски самолет с хуманитарна мисия премина през България към Сърбия
Един от най-старите радиооркестри в Европа ще гостува за първи път във Варна
23 водни бази работят по морето, нови изисквания влизат в сила от догодина
Трима мъже се удавиха на Крапец
Безплатни прожекции във Варна показват тайните на Черно море
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Бизнесът има интерес децата да имат защита срещу дизайна на социалните мрежи
Енергийните източници и транспортът формират половината от инфлацията у нас
Китай значително разширява морското си присъствие източно от Тайван
Петролът поскъпва за пети пореден ден след икономическите заплахи на Тръмп
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Издирват 61-годишния Дончо Костадинов от село Мусачево
София поиска от БНТ оценките и мотивите за „Евровизия 2027“
Съдът окончателно оправда столичният зам.-кмет Николай Неделков
8 от 10 българи обмислят внимателно дали имат нужда от нов телефон, преди да пристъпят към покупка
Петър Янков: Дъжд преваля в Западна Европа, при нас дойде жегата от 40°