fallback

България участва в изграждането на международна мрежа от суперкомпютри

Целта е мрежата да осигурява обработка на данни, полезни за медицината, трафика, метеорологията и областите, които генерират много данни

13:40 | 19.04.18 г. 2

България и още 15 страни от ЕС правят предприятие за създаване на европейски суперкомпютър. Идеята за изграждане на международна мрежа от суперкомпютри бе обсъдена днес на международната конференция "Формиране на дигиталното бъдеще на Европа: Високопроизводителни изчисления за научни и промишлени приложения в изключителен мащаб".

Това ще е революция в медицината, сигурността, транспорта, обяви европейският комисар по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел при откриването на форума, организиран от Министерството на образованието и науката и Европейската комисия като част от събитията на Председателството на Съвета на ЕС, предава БТА.

През май Мария Габриел ще предложи дигитална стратегия, включваща развитието на изкуствен интелект и киберсигурност. 

Министър-председателят Бойко Борисов приветства инициативата на ЕК за създаването на център за дигитални технологии и изрази задоволство от участието на България в изпълнението на плановете за създаване на европейски суперкомпютри.

"Необходимо е средствата от 1 млрд. евро, които Европейската комисия отпуска за подготовката на суперкомпютри, да се използва в тази изключително конкурентна среда", посочи премиерът.

Той добави, че с този фонд и с мощните процесорни системи, начело с държави като Германия и Франция, европейските страни могат да се обединят и по-бързо да развият своите дигитални общества. Министър-председателят изтъкна, че развитието на супертехнологиите ще помогнат за по-бързата дигитализацията у нас и на Балканите. Това ще е стъпка към осигуряване на защита от кибератаки и мощен стимул за развитие на научните изследвания в редица области.

“Вижда се, че Европа доста е изостанала в сферата на суперкомпютрите и не случайно водещите икономики - САЩ, Китай и Япония, притежават тези супер машини. В сферата на сигурността всеки ден се сблъскваме с кибератаки и дори на сегашните системи не можем да осигурим адекватна защита”, добави Бойко Борисов.

Той посочи, че България има големи традиции във високите технологии.

“Ние, на Балканите, макар че сме изостанали, защото докато другите държи развиваха тези технологии, ние правихме магистрали и пречиствателни станции, имаме огромен потенциал”, каза Борисов.

Целта на проекта е мрежата да осигурява обработка на данни, полезни за медицината, трафика, метеорологията и областите, които генерират изключително много данни. Очаква се инвестицията да е около 1 млрд. евро, 486 млн. евро от които ще дойдат от Европейската комисия, допълва БНР.

По думите на Мария Габриел всяко евро, инвестирано в суперкомпютъра, осигурява средна възвращаемост 867 евро приходи и 69 евро печалба. "Това, което на мен ми се иска, е да няма категории от държави членки. Искам да има достъп за малките и за средните предприятия. Искам да стане максимално по-бързо", подчерта Мария Габриел.

Проф. Стоян Марков, който участва в експертната група на сдружението за приложения за суперкомпютъра, обясни, че тези машини се ползват в различни области като автомобилостроенето или в разработката на лекарства.

"Едно изследване на английската Агенция за лекарствени средства показа, че за 10 години цената на разработването на лекарства се е качила от 200 милиона на милиард. Естествено е, че това прави лекарствата недостъпни за обикновените хора. Целта на супрекомпютрите е като се използва софтуер, да се намалят разходите за разработване и резултатите досега показват, че разходите се намаляват между 3 и 11 пъти", посочи проф. Марков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:04 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още