Историческата мисия е успешна. САЩ могат да изпращат своите астронавти в Космоса независимо от руснаците и да ги върнат безопасно на Земята.
Почти точно девет години след края на полетите на космическите совалки за многократна употреба сега Dragon Crew кацна като по учебник в Мексиканския залив в Атлантическия океан.
Както беше планирано, капсулата се приземи с помощта на четири парашута в 14:48 ч. местно време със скорост от около 25 километра в час в морската вода, на около 60 километра от брега на Флорида. В космоса капсулата все още пътуваше с 25 000 км/ч. Това беше първият в света частен космически полет с хора.
Пълен успех за Илон Мъск
Мисията е огромен успех за милиардера и технологичен предприемач Илон Мъск. Компанията му за космически полети SpaceX се справи с цялата мисия от ракетата за многократна употреба до капсулата за многократна употреба в сътрудничество с НАСА.
С рекламна цел двамата астронавти бяха докарани с Tesla от централата на концерна на Мъск до стартовата площадка във Флорида. Двамата астронавти Робърт Бенкен и Дъглас Хърли прекараха последните два месеца на Международната космическа станция.
Scorch marks are seen on the outside of the @SpaceX Dragon Endeavour as we prepare to open the hatch. #LaunchAmerica pic.twitter.com/dTu8blQkHK
— NASA (@NASA) August 2, 2020
През миналата година SpaceX вече успя да изстреля безпилотна капсула Dragon Crew до МКС напълно автоматично и да я върне обратно. Тя кацна в Атлантическия океан в началото на март 2019 г.
Никакви големи проблеми не бяха оповестени публично и при настоящата мисия с човешки екипаж. Независимо от това връщането на капсулата със спирачни маневри, навлизането в земната атмосфера с температури над 1600 градуса по Целзий на топлинния щит и отварянето на основните парашути са рискови. През това време радиоконтакът се прекъсва за шест минути.
На височина около 5,5 км се активираха спирачните парашути на кораба, а след няколко минути - на височина около 2 км, се отвориха и четирите основни спирачни парашута. Цялото пътуване до приводняването продължи 21 часа.
Успех и за НАСА
Успешният край на мисията бе и очакваният повод НАСА да обяви нова ера в космическите полети, защото той предполага, че тя може да продължи с плановете си да възлага целия транспорт на хора в земната орбита на частни компании като SpaceX.
Това е важно, защото средствата, които американската космическа агенция няма да заделя за изпращане на апарати, ще може да се пренасочат към приоритетите на САЩ - изпращане на астронавти до Марс и Луната.
Водоустойчива, рециклируема капсула
Веднага след като капсулата Dragon Crew се потопи в Атлантическия океан, екипи за възстановяване от SpaceX и NASA стартираха процес по подсигуряване с кораби и хеликоптери. От техническа гледна точка капсулата, наречена Endeavor, би могла да плува по повърхността на морето в продължение на няколко дни, казва НАСА. На борда има и достатъчно храна и напитки.
Тъй като капсулата е „водоустойчива“, тя може да бъде използвана отново през следващата година за мисията на Crew 2. Последният път, когато американска космическа капсула (Apollo) кацна в морето, беше преди 45 години. Тогава започнаха полетите с космически совалки. Всички космически полети с хора на руснаците и китайците се приземяват на сушата.
SpaceX се бори в конкуренция с Boeing за това кой ще бъде първият частен концерн, който ще изпрати пилотирана капсула в космоса. Безпилотният премиерен полет на капсулата Starliner на Boeing се провали през декември 2019 г. Boeing трябва да докаже отново с нов полет, че капсулата му всъщност е безопасна.
Шефът на НАСА Джим Бридънстайн определи мисията SpaceX като крайъгълен камък в комерсиализацията на пилотираните космически полети. Вече не е задача на НАСА да извършва самостоятелно космически полет. По-скоро в бъдеще НАСА ще бъде клиент.
Формално вече завършената мисия Dragon Crew все още е демонстративен полет. Първата регулярна пилотирана капсула Dragon Crew за МКС може да се проведе в края на септември - с четирима астронавти на борда. В списъка на екипажа са трима американци и един японец - и няма руснак. Космонавтите могат да продължат да използват капсулите си "Союз" при полети до МКС.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 5 години Започвам да събирам пари за Тесла. За човек, който прави ракети, едва ли е проблем да прави качествени автомобили! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Пенсийке, в бизнеса ключовата дума е ефективност. Колко струва една извеждане. Маск я постигна - свали цените на роскосмос в пъти и фактичесли ги побутна с крак и те се пльоснаха в сметището на историята.А ако му трябва най-мощния двигател на Маск - ще си го направи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години браво майсторе... десетилетия не се беше появявал такъв визионер! дано има повече като него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Лапников,става думи за най-мощните двигатели под слънцето.Твоят Мъск прави тегло ракета/тегло полезен товар ниво края на 60-те години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Горкото копейниче, ако не си разбрало какво се сшучи - Маск произвежда двигатели и извежда в космоса на цена няколко пъти по-ниска от *** и Рогозчо.Казано с други думи - никой вече няма нужда от расийските двигателчета.Досвидания, Роскосмос и RIP!:)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Лапников,*** Путин мноооо се изплаши и изплющя на американската космическа индустрия санкции - вече руски двигатели йок!И как ще компенсират?И кога ще компенсират?И колко предприятия спряха?Вай-вай-вай мнооо сташън тоа Мъск!https://youtu.be/GTWxf6lrCAM?t=280 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ония през 69а , дето "бяха"на луната , къде къде по-бързо излязоха от капсулата ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Горките копейничета, усетихте ли как батя ви Маск ви тури цялата космическа индустрийка и гордост в задното жобче??Приземи ви ракетките човека и ви тури хикса.Свиквайте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години *** лапнишарански.САЩ велика депресия -10% БВПСАЩ сега коронобесие -33% БВПСССР решават около 70-те (може и преди) да не кацат космонавтите във вода - може да е евтино, но това е много натоварващо за космонавтите. И почват да кацат на земята.Шииииибани янки винаги ще спестят шииииибани долари.Иначе няма да са шииииииибани янки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Лапник , ходи напъвай да отворят портата ве , ше се изпонасеррат момчетата "вътре" ...: ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар