Цената на акциите на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. записа най-големия си ръст от близо три месеца, след като Morgan Stanley прогнозира връщане към растеж на индустрията за полупроводници до втората половина на 2023 г., което доведе до рали на сектора в Азия, пише Bloomberg.
Инвестиционната банка определи TSMC – компанията с най-висока пазарна капитализация в Азия – като топ избор, наричайки я „двигател на бъдещи технологии“. Стойността на книжата на TSMC се повиши с 3,7% в Тайпе, а тази на акциите на производителя на чипове с памет SK Hynix – с 4,2%.
Световните производители на чипове записаха ръстове по време на пандемията, когато работата от вкъщи тласна нагоре търсенето на компютри и друга потребителска електроника. Но инфлацията и опасенията от рецесия, плюс завръщането в офисите, сложиха спирачка на покупките. В отговор производителите на чипове за памет като Micron Technology и Kioxia Holdings намалиха производството, за да се опитат да повишат цените.
Но TSMC е в различна позиция. Като най-развитият производител на логически чипове, той трябва да спечели, когато търсенето започне отново да расте през следващата година, пишат анализаторите на Morgan Stanley. Американската инвестиционна банка също така повиши оценката си за корейските технологии и китайския сектор за полупроводници до „привлекателни“.
„Доста сме напреднали в сегашния цикличен спад спрямо момента, в който глобалните доставки на полупроводници достигнаха своя връх около септември миналата година“, пишат анализаторите. „Ние не смятаме, че започва нов цикъл, но признаваме, че инфлексията (дъното) е по-близо“.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност