Microsoft дебютира в нова категория персонални компютри с функции с изкуствен интелект, докато се надпреварва в разработката на тази технология в продукти в целия си бизнес и се конкурира с Alphabet и Apple, предава Ройтерс.
На събитие в кампуса на компанията в Редмънд, Вашингтон, главният изпълнителен директор Сатя Надела представи персоналните компютри „Copilot+”, посочвайки, че както компанията, така и редица производители ще ги продават, включително Acer и Asustek Computer.
Microsoft представи лаптопите в момент, в който акциите ѝ се търгуват близо до рекорден връх след ралито на Wall Street, предизвикано от очакванията, че изкуственият интелект (AI) ще донесе силен растеж на компанията и на конкурентните ѝ технологични гиганти.
Способни да изпълняват повече задачи с изкуствен интелект, без да се свързват с облачни центрове за данни, новите компютри ще започват от 1000 долара, а доставките им стартират на 18 юни.
Възможността за обработка на AI данни директно на компютъра позволява на Copilot+ да включи и функция, наречена „Recall”. Тя проследява всичко, направено на компютъра, от сърфирането в мрежата до гласовите чатове, създавайки история, съхранена на устройството. Така потребителят може да я потърси, когато трябва да си спомни нещо, което е направил, като може да стори това дори месеци по-късно.
Компанията също така демонстрира гласов асистент Copilot, действащ като виртуален треньор в реално време на потребител, играещ видео играта „Minecraft”.
Юсуф Мехди, който ръководи маркетинга на потребителските предложения в Microsoft, твърди, че компанията очаква, че 50 млн. AI персонални компютъра ще бъдат купени през следващата година. На събитие за медии той коментира, че по-бързите AI асистенти, които работят директно на компютъра ще бъдат „най-убедителната причина за обновяване на компютъра ви от много време“.
Световните продажби на персонални компютри спаднаха с 15% до 242 млн. броя миналата година, сочат данни на Gartner, която предполага, че Microsoft очаква новата категория компютри да отговаря за около една пета от всички продадени персонални компютри.
„Хората трябва да бъдат убедени, че самото изживяване с устройството оправдава една изцяло нова категория Copilot+ машини“, коментира анализаторът Бен Баджарин от Creative Strategies.
Новата категория на Microsoft, която подчертава характеристиките на AI, напомня категорията Ultrabook на тънки лаптопи с Windows, която Intel рекламира с производители на устройства през 2011 г., за да се конкурира с MacBook Air.
Директори на Microsoft заявиха още, че GPT-4o, най-новата технология на OpenAI, „скоро“ ще бъде налична като част от Copilot.
Microsoft също така представи ново поколение от своите таблети Surface Pro и Surface Laptop, които включват чипове на Qualcomm, базирани на архитектурата на Arm. Софтуерният гигант представи и технология, наречена Prism, която ще помогне на софтуер, написан за чипове на Intel и AMD, да работят върху чипове, направен с технология на Arm.
Microsoft проведе продуктовото събитие ден преди годишната си конференция за разработчици.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Защо следващата глобална икономическа криза може да бъде в Китай?
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий