България не трябва да бърза с присъединяването си към еврозоната. В момента разумното решение е да се изчака в период от 10 години, за да се види какъв ще бъде развоят на този паричен експеримент. Това коментира бившият президент на Института за икономически изследвания (Ifo) проф. Ханс-Вернер Зин в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще удължи програмата за изкупуване на активи до края на следващата година. "Пазарите очакват понижение на цените на облигациите в Южна Европа, което ще увеличи доходността им и ще направи по-трудно за страните от тази част на Европа да финансират бюджетите си", обясни той.
Проф. Зин коментира още кои страни са бенефициенти, и кои донори на програмата за количествени улеснения на ЕЦБ. "Всяка централна банка купува правителствените облигации на собствената си страна. В момента проблемът е, че страните от Източна Европа заемаха прекалено много от чужбина, за да финансират дефицита по текущата си сметка. Испанската централна банка купува правителствени облигации от целия свят, което принуждава ЕЦБ и други централни банки да продължават да ги кредитират, а в крайна сметка тези пари отиват в Германия, Холандия и Люксембург", каза той.
В този ред на мисли икономистът отбеляза, че има значителен риск за централните банки в Германия, Холандия и Люксембург. "Ако еврото претърпи крах, централните банки в Източна Европа ще фалират", посочи той, като допълни, че дълговете на останалите страни ще бъдат изтрити, а гражданите ще понесат голям част от тежестта.
Според икономиста увеличаването на ликвидността на пазарите по време на финансовата криза през 2008 г. е било правилно решение. Въпреки това той подчерта, че стимулиращите мерки продължават твърде дълго, почти десетилетие, позволявайки поддържането на т.нар. "зомби банки" и "зомби клиенти", които е трябвало да фалират, за да освободят място за нови бизнеси. Резултат от подобна политика е ниският растеж и бавният икономически напредък, посочва той.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria:


Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва
Пулев: Задълбочаваме икономическото партньорство със САЩ
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Хитовите чанти на лято 2026
"Бандерол" - новото евтино руско оръжие, което тества украинската ПВО
Какво ще донесе остатъкът от лятото на всяка зодия?
Пробват иновативни невротехнологии за лечение на мозъчни заболявания
Издирва се 78-годишната Стояна Стефанова от Казанлък


преди 9 години там е въпроса, дали преводача се е загубил в предова или тоя е творил глупости .... аз съм по склонен да не вярвам на преводача и накрая да се окаже че тоя е казал обратното ... че след 10 години вече ще е късно, ама български журналисти, като бай Тошо, повече са написали отколкото прочели, кво да правиш .. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Говори за Източна Европа и веднага дава примера с...Испания???Дали еврото ще го бъде е въпрос, но и да стоим разкрачени: с борд, но без да ползваме плюспвете на еврозоната? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години нещо не ми се вързва коментара му.роф. Зин коментира още кои страни са бенефициенти, и кои донори на програмата за количествени улеснения на ЕЦБ. "Всяка централна банка купува правителствените облигации на собствената си страна. В момента проблемът е, че страните от Източна Европа заемаха прекалено много от чужбина ....----------------хубу, ама страните от Източна европа без 2-3 не са част от еврозоната ... а тези двете са от скоро, освен ако не визира единствено и само Гърция, но тогава да си го каже... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ти чакай още 10 години, на мен вече не ми се чака! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ти зарежи да се махне валутния борд! Това е единственото свестно нещо, направено в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар