fallback

Оцеляването на земеделските стопани е трудно

Държавата трябва да се намеси с регламенти, подпомагащи сектора, според експерт

18:49 | 02.01.17 г. 5

Изминалата 2016 г. беше странна за земеделските производители. Ако говорим за добиви на зърнено-житните храни, тя беше добра, но ако говорим за цени - беше лоша. Това каза Явор Гечев от Националния съюз на земеделските кооперации в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria. 

По отношение на производството на плодове и зеленчуци също не може да се каже, че годината беше добра, още повече че бяха загубени доста пазари заради руското ембарго, което повлия по различни начини на българския пазар, каза още Гечев.

При продажба на себестойност оцеляването на земеделските стопани е много трудно и държавата трябва да мисли за стимулиране на кооперирането, посочи той. "Надявам се тази година да е първата година за планиране и стъпки в областта на законодателството и изпълнителната власт", каза още той.

"Определени сектори, като земеделието, от само себе си не могат да се оправят. Държавата трябва да се намеси с регламенти, подпомагащи сектора, защото българското земеделско производство, извън сектора на зърнените храни, е доста тъпкано от европейското производство, което е доста по-дотирано от нашето и влиза в страната на много по-ниски цени. Ако оставим на пазара - пазарът работи за запазване на статуквото и за доминацията на западните държави", посочи той.

До този момент няма реален диалог между държава и бранша, подчерта Явор Гечев. По думите му проблемите на бранша се подценяват, защото бизнесът се определя на пръв поглед като лесен, но "това далеч не е така, когато говорим за макроикономика и за държавни интереси".

"Проблемите са изключително сложи и много прагматични и ако не проумеем, че с малък ресурс трябва да сме доста по-умни от западните си партньори, няма как да постигнем успех", заключи той.

Вижте целия разговор с Явор Гечев във видеото

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:14 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още