fallback

Възможност за повишаване на данъците в България притеснява предприемачите

Основни притеснения на бизнеса у нас са и бъдещето на еврозоната и на Европейския съюз

11:15 | 06.03.17 г. 4

Основни притеснения на предприемачите в България са свързани с бъдещето на еврозоната и на Европейския съюз, както и с говоренето за повишаване на данъците. Това коментира Орлин Хаджийски от PwC България пред Bloomberg TV Bulgaria по повод представен доклад от миналата седмица.

Преди решението на британците да напуснат ЕС страховете бяха по-имагинерни, след това събитие - те вече са напълно реални, посочи той.

Другото притеснение, което се забелязва сред представителите на бизнеса за първи път през тази година, е възможността за увеличаване на данъците в България. Това е свързано с говореното от последната година за преразглеждане на плоския данък, обясни експертът.

Самото говорене на тази тема създава несигурност и непредвидимост относно функционирането на една добре работеща система, коментира той.

Глобалната тенденция е към намаляване на данъците, а ниските данъци са основно предимство за привличане на чужди инвестиции у нас досега.

Ако загубим някое от основните си предимства – ниските данъци и ниските разходи за труд, доста чужди компании ще преосмислят присъствието си на пазара в България, смята Хаджийски.

По думите му за България е важно да запази относително ниските нива на облагане, за да сме конкурентни на други държави с благоприятни данъчни режими.

Представителите на бизнеса в България са по-оптимистично настроени за 2017 година, ще действат по-смело по отношение наемането на повече служители, както и да не предприемат програми за намаляване на разходите, смятат експертите. По думите на Хаджийски предприемачите са започнали да се адаптират към настоящата среда и това вероятно намира отражение в увеличения процент на оптимизъм, който обаче е за умерен растеж.

Още от разговора вижте във видеото

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:18 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още