Трябва да има регулация на сектора за недвижими имоти и това трябва да бъде направено по законов ред със закон за брокерите на недвижими имоти. Това коментира Петър Сотиров, главен мениджър “Доми недвижими имоти”, в рубриката "Доверен брокер" на предаването "В развитие", Bloomberg TV Bulgaria.
"Надявам се следващото правителство да инициира дискусия, за да се реши този проблем", каза той. Обичайната комисиона е 2,5% от стойността на сделката, но много от агенциите с нелоялни практики на пазара са склонни да дадат 1%, само и само да привлекат клиента.
Той съветва клиентите преди да започнат да търсят имот, внимателно да изберат агенция, на която могат да се доверят, като проучат отзивите за нея в интернет.
Според него от 2007 г. се засилва тенденцията на фалшивите обяви и некомпетентните брокери.
"За съжаление, нелоялните практики на някои фирми хората свързват професията на брокера с човек, който просто иска да вземе неправомерно някакви комисиони, без да свърши качествено работа", посочи Сотиров.
Според него работата на брокера е свързана с много важна работа - с договаряне на цена, с юридическото оформяна на сделката, с предаване на воденето на имота, с това всички договорки на двете страни да бъдат спазени.
"Тенденцията на пазара напоследък с фалшивите обяви и некомпетентните брокери е много тежка", допълни той. Чного често топ офертите на първите две или три страници за обяви за квартали, които се търсят за наеми – „Младост“, „Студентски град“, са фалшиви.
„Целта е да ви привлекат като клиент, да ви вкарат в бази данни и след това започват непрекъснатите обаждания и дори телефонен тормоз”, коментира той.
Вижте коментара на експерта във видеото


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Светът изгаря своята мрежа за сигурност от петрол
Джей Ло видимо флиртува с колегата си Брет Голдщайн
Пеканов: Проблемите покрай еврото у нас са от безвремието и безвластието


преди 9 години Трябва да има регулация на сектора за недвижими имоти и това трябва да бъде направено по законов ред със закон за брокерите на недвижими имоти.-------------------------------------------Интересно как си го представят това?Брокерите да бъдат лицензирани?А всички купувачи/продавачи да бъдат задължени да използват такъв лицензиран брокер, за да се впише сделката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Юридическото оформяне на сделката се прави от нотариуса. Брокера стои и си чака комисионната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Според него работата на брокера е свързана с много важна работа - с договаряне на цена, с юридическото оформяна на сделката, с предаване на воденето на имота, с това всички договорки на двете страни да бъдат спазени." - това дали не може да стане и само с адвокат?! За какво точно да им давам 3% на брокерите? Не са сертифицирани, нямат образование, нямат кодекс... отговор Сигнализирай за неуместен коментар