fallback

Ще успее ли властта да пресече порочните търговски практики?

Според новите промени в ДОПК мажоритарните собственици на фирми ще отговарят с личното си имущество за дълговете на компаниите към хазната, каза Диана Йорданова

10:38 | 16.06.17 г. 6

Основните промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които се обсъждат в комисиите на парламента, касаят транспониране на европейските директиви към българското законодателство. Измененията обаче са насочени и в посока борба със сивата икономика. Това каза Диана Йорданова, депутат от ГЕРБ и заместник-председател на парламентарната Комисия по бюджет и финанси пред камерата на Bloomberg TV Bulgaria.

Тя подчерта, че ако предложенията за промени бъдат одобрени от депутатите, това ще бъде сериозна стъпка в борбата с недобрите търговски практики. „Това важи с особена сила при прехвърляне на дялове на фирми и отговорността, която трябва да носят не само собствениците на въпросните дружества, но и лицата, упълномощавани от тях, за извършването на търговската дейност", обясни Йорданова. 

Според предложенията на Министерство на финансите мажоритарните собственици на фирми ще отговарят с личното си имущество за дълговете на компаниите към държавата, ако недобросъвестно прехвърлят притежавани от тях дялове или акции. Проектът за изменение на ДОПК описва и случаите на „недобросъвестност“, когато собственикът е знаел, че фирмата е свръхзадлъжняла и прехвърлянето на акциите или дяловете е извършено преди обявяването на несъстоятелност.

За недобросъвестно ще се смята и прехвърлянето на собствеността на фирмата, ако е направено след старта на данъчна ревизия или 6 месеца след приключването ѝ, предвиждат още измененията.

"Това, както и ограничаването на кешовите разплащания също е част от цялостната концепция на правителството и на Министерството на финансите. Предложението е лимитът за плащане в брой да бъде до 1000 лв. Тепърва обаче предстои обсъждането в Комисията по бюджет и финанси на второ четене, както и в пленарна зала. Ще изискаме справка за останалите европейски страни - в колко държави се прилага и какъв е прагът. Тази промяна се налага от една страна заради борбата с нелоялните търговски практики, а от друга - заради борбата със сивата икономика", каза още Диана Йорданова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:17 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още