Технологичната компания Facebook заяви, че не е открила допълнителни активности от руски акаунти, използвани за реклама във Великобритания през 2016 г., за да повлияят на гласуването на референдума за напускането на Европейския съюз. Компанията обяви това, след като беше призована от властите да направи по-обстойно разследване, пише Bloomberg.
Компанията е използвала същия метод, който разкри руската намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. и не е открила нищо, свързано с кампанията за Brexit, коментира Саймън Милнър, директор по британските политики във Facebook, в писмо до депутатите.
Отговорът не задоволи напълно Комисията по дигиталните технологии, културата, медиите и спорта към Камарата на общините, която поиска повече информация през февруари.
“Освен всичко друго очаквам те да споделят с нас и: точния брой на акаунтите, които са спрели; как се борят с ботовете; методологията им за това как идентифицират фалшиви акаунти и как определят от коя страна идват тези акаунти”, коментира Деймиън Колинс, председател на комисията. По думите му Facebook е обещала да разкрие повече подробности до 14 март.
По време на февруарското изслушване, което се състоя във Вашингтон, председателят постави под въпрос същността на разследването на компанията за руската намеса в изборите в САЩ и Великобритания.
Колинс заяви, че от разговорите с Разузнавателната комисия към Сената на САЩ, която разследва случая с Русия, става ясно, че "проучването е свързано само с онези акаунти, с които са направени плащания с рубли", а не са обхванати повече индикатори.
Двама директори на Facebook, свидетелствали през февруари, настояват, че компанията е търсила повече доказателства за акаунтите, свързани с намесата.
Вижте още технологични новини в материала на Bloomberg TV Bulgaria!


Нужен е още 1 млн. лева за допълнителни ремонти в СК "Локомотив" във Варна
Европейски лидери подкрепиха Зеленски и Украйна
Хороскоп за 9 декември 2025
Тежка катастрофа със загинал
Мощно земетресение с магнитуд 7,6 разтърси Япония
Тази зима Европа ще се топли с много по-евтин газ
Жилищата у нас няма да поскъпват двуцифрено, а ще следват доходите и инфлацията
Япония и Китай ескалират конфронтацията със спор за военен радар от уикенда
Какъв трябва да е бюджетът на България? Попитахме експертите
България очаква 2 млн. туристи през зимата, над 50% ще са от Европа
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Пеевски: По мирен начин ще изразим нашата воля за една мирна и спокойна България
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Бюджета на държавата, на НЗОК и на ДОО вече са внесени в НС
ЦСКА 1948 не успя да победи последния Добруджа