fallback

Ще намери ли по-широко приложение карбонът

Материалът с широк потенциал, с висока добавена стойност и естетика, посочи Александър Попов, съосновател на “Карбон Тъч”

11:04 | 17.01.20 г. 11

"Започнах трудовата си дейност в семейния бизнес, ориентиран към тунинг на автомобили. Там се сблъсках с карбона. През 2002-2003 г. за първи път се докоснах до него, видях потенциала му и реализирах първи стъпки в България за производство на такива детайли", разкри той.

Попов обясни свойствата и предназначението на карбона, пояснявайки, че в суров вид той е материал като плат, изграден от въглеродни влакна, които след това се тъкат.

"Във всяко едно от влакната има около 3 хиляди фини нишки, които са около стотина пъти по-тънки от човешки косъм. След това този плат се ламинира с епоксидни смоли и всъщност комбинацията от смолата и въглеродните влакна дава здрав и лек материал", разказа съоснователят на “Карбон Тъч”.

Според Попов основният му недостатък е, че се изработва ръчно и няма автоматизиран процес за производство.

“Човешкият фактор играе сериозна роля и това е предизвикателството. По отношение на цената – преди десет години материалът беше скъп, но тъй като навлиза в различни сфери, се увеличи и производството, стойността в момента не е възпираща и карбонът е конкурентен на други материали", посочи експертът.

Сред приложенията на карбона са лайфстайл аксесоари и мебели. "Работим в посока изработка на чисто декоративни детайли, които да дадат завършен вид на дадено изделие. Основните клиенти са от казино индустрията, както и от бижутерийната", изтъкна съоснователят на "Карбон Тъч".

Попов съобщи, че в технологиите за направа на изделия от материала се използват всички познати технологии - мокро ламиниране, вакуумна инфузия, вакуумно формоване.

Какво още разказа Александър Попов ще разберете, след като видите целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:39 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още