fallback

Как Чехия променя отношенията между Русия и Европа?

Има нужда от консолидация между страните на Стария континент, твърди проф. Здравко Попов

13:34 | 23.04.21 г. 4

В контекста на дипломатическия скандал между Чехия и Русия има доста различия между лидерите на eвропейските страни и САЩ по отношение на Москва. Германия говори за сътрудничество, а френският президент Еманюел Макрон - за необходимостта от диалог. Виждаме голям разнобой между европейските партньори на САЩ и радикално очертаната доктрина на Америка. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Здравко Попов, философ, дипломат и президент на Института за публична политика.

Според него Европа все още не е споделила тази американска позиция и има нужда от консолидация между страните.

"Чехия може би е един стимулатор на необходимостта по-ясно да се изяснят позициите", коментира Попов.

По думите му Чехия винаги е стояла в някакъв опит за баланс относно Русия. „Министърът на външните работи Ян Хамачек винаги е бил спокоен човек, самият премиер Андрей Бабиш дори не е човек на екстремното политическо говорене и затова е малко странно, че имено Чехия се въвлича в този голям конфронтационен модел“, каза гостът.

Investor.bg припомня, че преди дни стана ясно ясно, че Чехия експулсира руски дипломати, защото обвинява Русия, че е участвала в експлозия на муниции през 2014 г. Засегнатите дипломати са били ясно идентифицирани като служители на тайните служби, по думите на чешкия вътрешен министър Ян Хамачек.

„Бившият чешки президент Вацлав Клаус също изрази недоумение от този радикализъм на правителството на Бабиш. Дори подхвърли една теза, че ако Доналд Тръмп беше на власт отново, едва ли чешкото правителство щеше да бъде токова смело“, отбеляза Попов. 

По негово мнение става дума за голяма операция на територията на Европа, а чешкото правителство се опитва да покаже истинското лице на Русия по отношение на нейните европейски и американски политики. Попов определи ситуацията като „състояние на студена война“.

„Външният министър на Русия Сергей Лавров преди няколко дни посъветва американския посланик в Москва Джон Съливън да се прибере в САЩ и да проведе сериозни консултации със своето правителство... Това на дипломатически език в някакъв смисъл означава изгонване. Не е обявено, не е съобщено, но фактически означава това“, обясни експертът.

По отношение на територията при Черно море гостът смята, че зоната е наистина много напрегната.

„Това няма как да не създава напрежение в този регион. Лавров дори директно предупреди Турция да не поддържа и да не поощрява милитаристичните амбиции на украинското правителство. В това число и да спре да ги снабдява със съоръжения и оръжия“, каза Попов.

Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:28 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още